ÖSS'ye hazırlanan kız öğrenciler daha öfkeli

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  ÖSS'ye hazırlanan kız öğrenciler daha öfkeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Konya (AA)- Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğrenci Psikolojik Danışma Merkezi, Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanan 202 öğrenci üzerinde yaptığı araştırmada, kız öğrencilerin erkeklere göre daha öfkeli olduğunu belirledi.SÜ Öğrenci Psikolojik Danışma Merkezi görevlisi Dr. Selahattin Avşaroğlu, yaptığı açıklamada, üniversite öğretim üyeleri Doç. Dr. Engin Deniz ve Dr. Ercan Yımaz ile birlikte ÖSS'ye hazırlanan öğrencilere yönelik yaptıkları çalışmada, öğrencilerin ''psikolojik belirti düzeylerini'' anlamanın yanı sıra cinsiyet değişkenine göre farklılaşma durumunu da tespit etmeyi amaçladıklarını söyledi.

  Avşaroğlu, şunları kaydetti:''Araştırma grubu bir ortaöğretim kurumunu bitirmiş, sadece dershaneye giden 93 kız ve 109 erkek olmak üzere toplam 202 öğrenciden oluştu. Araştırma sonuçlarına göre, kız öğrencilerin psikolojik kökenli fizyolojik yakınmaları, kaygı, depresif ve öfke belirtileri erkek öğrencilere göre daha fazla. Bu nedenle veliler, çocukların kendi başlarına (sorunları) çözemeyecekleri ve başa çıkamayacakları endişesi taşıyorlarsa uzman kişilere, rehberlik ve psikolojik danışma servislerine başvurmaları gerekir.''

  Bu sınav sürecinin hem kız, hem de erkek öğrenciler üzerinde ciddi baskılar yapabileceğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Avşaroğlu, erkek öğrenciler daha rahat gibi görünse de onlarında psikolojik desteğe ve yüreklendirilmeye ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ÖSS'ye hazırlanan kız Forum Tarih
YÖK, ÖSS'ye Giriş Tarihini Belirledi Eğitim Haberleri 30 Aralık 2009
2009 ÖSS'ye girecek olanların dikkat etmesi gerekenler SBS - ÖSS - Sınavlar 24 Nisan 2009
ÖSS'ye tepki için belgesel film çektiler Kültür Sanat Haberleri 13 Nisan 2009
ÖSS'ye ve YDS'ye başvuru için son gün Eğitim Haberleri 31 Mart 2009
ÖSS'ye başvurular bugün sona eriyor Eğitim Haberleri 27 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş