ÖSS'de başarı puanı düşüyor!

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  ÖSS'de başarı puanı düşüyor! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2009 ÖSS değişikliğini anlatan Özcan, sınav başarısını yüzde 21 etkileyen ortaöğretim başarı puanını aşağıya çekerek katsayı engelini azaltacaklarını söyledi..

  Sabah Gazetesi'nin haberine göre, 2009 yılı Öğrenci Seçme Sınavı'na girecek yüzbinlerce öğrencinin merakla beklediği değişikliği YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan SABAH'a açıkladı. Üniversite yerleştirme puanında yüzde 21 katkısı olan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) aşağı çekilerek katsayının etkisi azaltılacak. YÖK Genel Kurulu 2009 ve 2010 yılında yapılacak ÖSS değişikliği için perşembe günü karar verecek. Son toplantıda 2010 yılında yapılacak yeni sınav sistemiyle ilgili öneriyi tartışmaya açan YÖK, yarın yapılacak toplantıda da 2009 yılında yapılacak değişikliği belirleyecek. Toplantı öncesi SABAH'a konuşan Özcan 2009 yılı ÖSS'de yapmak istedikleri değişikliği şöyle anlattı:

  Yüzde 5'e inebilir

  "Yüzde 21 katkısı olan ortaöğretim başarı puanını değiştireceğiz. Bunu aşağı çekmek istiyoruz. Çünkü bu puan hesaplanırken çocuğun sınıftaki başarısı, diğer öğrencilerin başarısı, okulun başarısı gibi çocuğun başarısının dışındaki bir çok etken hesaplanıy o r . Onları çıkarmak istiyoruz. Bunu yaparsak çocuğun kendi başarısı ortaya çıkacak. Eğer başarılıysa, alıp puanı istediği yere gidecek." AOBP'nin ne kadar aşağı çekileceğine YÖK üyeleri karar verecek. Özcan, "Üniversiteye yerleştirmede ortaöğretimin yüzde 21 olan katkısını Kurul'daki duruma göre aşağı çekeceğiz. 10-15 hatta 5 olabilir. Ben 2'ye inmesini isterim, hatta sıfıra, ancak kanun olduğu için kaldıramayız" dedi. AOBP'nin aşağı çekilmesi alanları dışında programları tercih eden öğrenciler için uygulanan düşük katsayı sistemini değiştirmeyecek. AOBP'nin ÖSS'ye yüzde 21 katkısı yüzde 10'a çekildiği takdirde (0.3), (0.8) çarpanları yine kullanılacak, ancak AOBP katkı oranı aşağı çekildiği için etkisi azalacak. Puanlar birbirine yaklaşacak.

  Meslek liseli yaşadı

  Uğur Dershaneleri ÖSS Kooridanatörü Turgay Polat, AOBP'nın aşağı çekilmesinin başarılı öğrencilerin katsayı problemine takılmadan istediği bölüme girmesinin önünü açacağını söyledi. Polat şu örneği verdi: "Bir genel lise, bir meslek lisesinden iki öğrenci düşünelim. İkisinin de ÖSS puanı 300, AOBP'si 100 tam puan olsun. Bu iki öğrenci de bilgisayar mühendisliği tercih ettiğinde normal lise öğrencisinin yerleştirme puanı (0.8 katsayı ile çarpıldığı için) 380, meslek liseli öğrencinin yerleştirme puanı ise (0.3 katsayı ile çarpıldığı için) 330 oluyor. Arada 50 puanlık bir fark oluşuyor. Ortaöğretim başarı puanının katkısı yüzde 21'den yüzde 10'a düşürülürse normal liseli öğrenci 330, meslek liseli öğrenci ise 315 puan alır ve arasındaki puan farkı 15'e düşer."Sabah
   

 2. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  yaw bence çok saçma o zman okulu kimse takmaz aobp ni etkilemediği i.çin yada katsayısı azaldığı için.. o zman biz niye anadolu lisesini kazandık iyi eğitim görelim derslerimiz iyi olsun aobp başarımızı etkilesin meslek liseli öğrencilerden farkımız kalsın sonuçta biz o okullarada oks punaıyla girdik.. ben yapacağı değişiklikleri desteklemiyorum..inş beni etkilemez 4 ayım kalmış öss ye girmeme sistem değişiyo.. madem eğitim öğretim döneminin başında değiştirseydin kardeşim ............:mad:
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Nurgul'cum Sinirlenme Ama Sana Tamamen Katildigimi da soylim:)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ÖSS'de başarı puanı Forum Tarih
ÖSS'de 2009'un en başarılı liseleri listesi Liselerimiz 15 Ocak 2010
ÖSS'de Başarılı Liseler Liselerimiz 1 Aralık 2009
2008-Öss'de başarılı Liseler (sayısal-sözel-eşit ağırlık) Liselerimiz 12 Haziran 2009
ÖSS'de son 10 yılda çıkmış olan Biyoloji sorularını bulabilir misiniz? Konu Dışı Başlıklar 30 Mayıs 2011
ÖSS'de Testler Ve Kapsamları SBS - ÖSS - Sınavlar 30 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş