Örmeci Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Örmeci Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Örmeci Köyü - Gökçebey Örmeci Köyü - Örmeci Köyü Hakkında - Örmeci Köyü Resimleri  İl: Zonguldak

  İlçe: Gökçebey

  Köy Muhtarı: MUHAMMET YAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (372) 224 81 98

  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 40 km

  İlçeye Uzaklığı: 9 km

  Rakım: 200 m

  Tarihi

  Örmeci Köyü Kavalı Divanı Zamanında İsmine kavuşmuş bir köydür.Köyün isminin geliş şekli hakkında çeşitli rivayetler vardır,Ancak bunların içerisindeki endogru olanı köyün dokumacılık la ugraştıgı ve ismininde (dokumacı-örmeci) şeklinde buradan geldiğidir.Örmeci Köyü Cografi konum itibariyle Birçok eski medeniyete evsahipligi yapmıştır.Bunlar içerisinde Roma ve Firigyalı'lar büyük önem tasımaktadır.Örmeci köyünde Halen tirigler olarak bilinen bir mahalle mevcuttur, tabiki bu isim zaman içerisindeki uzun yolculukta bazı degişikliklere ugramıştır örnek:Firigler-Tirigler olarak degişmiştir.

  Kültür

  Köy gelenek ve görenek bakımından öz kimligini hala koruyan ender köylerden biridir. DÜĞÜNLER : Köyde düğünler 3 gün sürer ilk gün kına yemegi kız evinde verilir aynı günün akşamında kına gecesi yapılır. İkinci gün damat ve kız tarafında ayrı ayrı yemek verilir,gelin alma faslı akşam saatlerinde yapılır gelin damat evine getirildiğinde gelin önü denilen karşılama ve eglence yapılır.Üçüncü gün duvak tabir edilen olay eglenceli bir şekilde damat evinde yapılır,yemekler yenilir ve düğün biter.

  BAYRAMLAR (DİNİ):Köyde eşine ender raslanır cömertlikte bir bayram gelenegi vardır.Bayramlar Her mahallede bayramın hergününe eşit yayılacak şekilde sırayla yapılır.Bayram yapılan Mahallede kurban kesmiş evlerde her isteyen yemek yiye bilir.Bu gelenek köyün turizme açılması ile dünyaya tanıtılması gereken önemli bir gelenektir.

  CENAZELER: Cenazeler islama uygun olarak defin edilir ve cenaze evine komşular 3 gün yemek veririr.

  Coğrafya

  Zonguldak iline 40 km, Gökçebey ilçesine 9 km uzaklıktadır.Köyün doğusunda Zonguldak İlinin en büyük akarsuyu Filyos bulunmaktadır.Kuzeyinde Filyos Irmağı'nın bir kolu olan Beycuma Deresi bulunur.Güneyi dağlık ve ormanlıktır.Kuzey sınırı bölümünde Ankara Zonguldak Kara Yolu bulunur.Kuzey Komşusu Kayabaşı,Doğu Komşusu Bakacakkadı,Güney Komşusu Karabaşlı,Batı Komşusu Çorak,Kuzey Batı Komşusu Kaleoğlu Köyüdür.Köyün coğrafi açıdan eşine az rastlanır başka bir özelliği daha vardır.Merkez İlçe,Devrek,Çaycuma ve Gökçebey İlçelerinin birleştiği merkezi bir noktada bulunur.Yüzey şekilleri itibari ile dağlık bir arazi yapısına sahiptir.Beycuma Deresi kıyılarında tarıma elverişli araziler bulunmaktadır.Tektonik hareketler bakımından Kuzey Anadolu fah hattının kuzeyinde yer alır.17 Ağustos 1999 Gölcük ve 12 Kasım 1999 Düzce Debremlerinden hafif şekilde etkilenmiş bu nedenle hazar ve ölüm olmamaıştır.Köyün Çay, Uzuneller, Berberler, Bayraktaroğlu, Çoraoğlu,Tavukçuoğlu,Emiroğlu, Erenler,Salmanoğlu(Tirigler) ve eliçora (Yağboğlu) Mahallesi ile birlikte onbir tane mahhallesi bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Karadeniz İkliminin iç bölgelerdeki karasal özellik gösteren bölümü içerisinde yer alır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 - 1457
  2000 - 1391
  1997 - 1567

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle yeni açılmaya başlanan tavuk çiftliklerinde yıllık yaklaşık 1 milyon adet tavuk üretilmektedir. Son dönemde Tekstil ve Ahşap sanayinde gelişmeler gözlenmektedir.Ayrıca bölgede seramik sanayi vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Muhammed YAN (Cambaz)
  2004 - İsa SIMITCI
  1999 - İsa SİMİTÇİ
  1994 - Cevdet BERBEROGLU
  1989 - Satılmış TAVUKÇU
  1984 - Satılmış TAVUKÇU
  1979 - Ahmet ELİÇORA (EĞRİEHMET)

  Altyapı bilgileri

  [​IMG]

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ,internet ve dolmuş futbol sahası, piknik alanları vardır.

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Örmeci Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş