Örme

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Örme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MEBe bağlı teknik okullarda veya dokumacılık sektöründe trikotaj konusu ile ilgili bilgi, beceri ve tutumları öğretecek ara elemanları yetiştirir. Mezunları, trikotaj öğretmeni ünvanıyla, resmi ve özel kuruluşlarda iş bulma imkanına sahiptirler.

  Programın Amacı: Örme programının amacı, düz, yuvarlak ve çözgülü örme yapan işletmelerde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Örme programında ekonomi, matematik, teknik resim, iplik bilgisi, tekstil maddeleri makine elemanları, tekstil mekanizmaları örme makineleri, tekstil terbiyesi, çözgülü örme gibi bilgisayar kullanımı dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Örme programında okumak isteyenlerin mekanik yeteneği gelişmiş, makinelerin bakım ve malzeme yapmaktan hoşlanan, çalışanları yönlendirebilen ve denetleyebilen, dikkatli kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık; yeni desen ve formlar geliştirebilme gücü meslekte başarıyı artırıcı bir özelliktir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Örme programını bitirenlere "Örme Teknikeri" ünvanı verilir. Örme teknikeri fabrikanın planlama bölümünden kendisine verilen planı inceler makine ve teçhizatın durumunun gözden geçirilmesi, planlanan miktar ve kalitede üretimin gerçekleştirilmesi için gerekli önlemleri alır; işçilerin görevlerini belirler ürünlerin kalite kontrolünü yapar yeni desenler ve modeller geliştirilmesi için çalışır.

  Çalışma Alanları: Örme teknikerleri düz, yuvarlak veya çizgili örme tekniği ile iç çamaşırı, çorap, kazak, vb. Giyim eşyaları üreten fabrika ve atölyelerde çalışabilecekleri gibi kendi işletmelerini de kurabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Örme Forum Tarih
Allah'ın her şeyi bilmesi işitmesi ve görmesi insan ilişkilerini nasıl etkilemektedir? Dini Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
Peygamberimizi rüyada görmek ne anlama gelir Rüya Tabirleri 21 Nisan 2014
Ozon tabakasının zarar görmemesi için neler yapabiliriz kısaca Uzay ve Gökyüzü 6 Nisan 2014
Ay'ın görmemize katkısı kısaca Uzay ve Gökyüzü 11 Mart 2014
Mustafa Kemal'in askeri okullarda öğrenim görmesinin lider olmasındaki rolü Atatürk Hakkında Herşey 4 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş