Örgüye Başlama Teknikleri-Örgü Nasıl Örülür ?

'El Örgü Örnekleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Örgüye Başlama Teknikleri-Örgü Nasıl Örülür ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Örgü nasıl örülür Teknikler
  DELİKLİ ARTTIRMA
  [​IMG]

  DÜZ ÖRGÜ
  [​IMG]
  DUZDEN ARTTIRMA YAPMAK
  [​IMG]
  DUZDEN ARTTIRMA YAPMAK
  [​IMG]
  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  ÖRGÜYE BAŞLAMA TEKNİKLERİ

  İlmik atmak için yaklaşık 30'dan başlayabilirsiniz ya da arzu ettiğiniz büyüklükte yapacağınız sayıda atabilirsiniz. İlmik yapmak için biraz uzun bıraktığınız ipi sol başparmağınıza dolayın, sağ elinizle tuttuğunuz şişi başparğınıza sarılı olan ipin içinden geçirip sonrada diğer boşta kalan ipi şişe alarak başparmağınıza sarılı ipin içinden geçirin(soldan sağa)ve gevşek olan ilmeğı ipi çekerek sıkın. Gereken ilmik sayısı kadar işlemi tekrarlayın.  Düz örgü

  Düz sıra yapmak işin en kolay yöntemidir. Bir sırayı şekilde görüldüğü gibi aynı yöne doğru örüyorsunuz.


  Lastik

  Bir kaç küçük formül ile ortaya çeşitli örnekler çıkarmak mümkün. İki ilmek düz örgü iki ilmek tersi yönünde uyguladığınız zaman yandaki örneğin ortaya çıktığının göreceksiniz.


  Azaltmak


  İlmekleri ikişerli olarak şişe alıyoruz kesmek istediğimiz alana kadar düz örgü örer gibi devam ediyoruz. Ve azaltmak istediğimiz sayıya geldikten sonra yine tek ilmek alarak örmeye devam edebilirsiniz.

  Arttırmak


  Örgüde düzgün bir şekilde ilmik arttırmak için, sağ elinizde sarılı olan yünü sağ tarafta bulunan şişe bir kez dolayarak sol taraftan ters alınan ilmek alınır.

  Kapatmak


  İlmekleri ikişerli olarak şişe alıyoruz ve düz örgü örer gibi devam ediyoruz. Bitiridiğini sıranı kenarlarının düzgün olmasına dikkat edin  ***Örgüde ekleme yapmanın tekniğini bu animasyondan inceleyebilirsiniz...

  [​IMG]
  [​IMG]
  Haroşa örgü tekniği animasyonu:  [​IMG]

  Şiş'de kesme işlemi
  [​IMG]


  Alıntıdır

   

Bu Sayfayı Paylaş