Örentaş Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Örentaş Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Örentaş Köyü Köprüköy- Örentaş Köyü Hakkında Bilgiler - Örentaş Köyü Resimleri  Bilgiler
  Nüfus 166 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25340
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Köprüköy
  Örentaş, Erzurum ilinin Köprüköy ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi
  Günümüzde Erzurum (Müslüman Araplar tarafindan Kali Kale, Ermeniler tarafından Garin ve Bizanslılar tarafından Teodosipolis olarak tarihte bir çok kez farklı isimler ile anılmıştır) ili köprüköy ilçesine bağlı olan Örentaş köye (Haraba Sürbahan) ismini: Pasinlerin (Basian) 7 kilo metre kuzey doğusunda Hasan Baba Dağının Doğu yamacına kurulmuş ve günümüzde tımar Çayı olarak adlanıdırlan derenin aktığı ve Denirdöven barajının yapıldığı Arçovit vadisinin Pasin (Basian) ovasına kavuştuğu ve 1048 yılında vuku bulan, Büyük Selçuklu kumandanı İbrahim Yılan - Kutalmış Hanın komutasında bulunan Sleçuklu kuvvetler ile Bizan-Ermeni ve Gürcü müttefik kuvvetleri arasında meydana gelen ve Gürcistan kıralı Liparitin esir edildiği Pasinler (Basian) savaşının yapıldığı, Büyük Meryem Ana kilisesinin de bulunduğu ve o günün tarihcilerınden Urfalı Mateosun günümüze aksettirdiklerıne göre ertafı büyük ve yüksek surlarla çevrili olan OKOMİ (Ügümü) köyünü hemen yanında ki Surb İhonsen ( Büyük Surbahan) isimli köye atf edilip yine aynı isim verilmiştir. Haraba Sürbahan uzun yıllar Patrik Vijan (Badıjvan) köyünün yaylası olarak kullanılmış ancak 1878-79 Osmanlı- Rus harbi sırasında, şu anda Gürcistan sınırları içerisinde kalan Ahıska bölgesinde ki Ahıska Türklerinin savaş nedeni ile ilk önce Ardahan-Göle çevresine daha sonra ise Pasinler ve civar köylerine göç etmişler Göç eden Ahıska Türklerinden bir bölümü Haraba Sürbahana yerleşerek bu yaylayı kendilerine yurt edinmişlerdir. Haraba Sürbahana yerleşen bu Türk nüfüsu ilerleyen zamanlarda kendilerine yurt kabul ettikleri Badıjvan köyünün yaylasını kendi ismi ile anılan bir köy haline gelmiştir. Köyün Pasin (Basian) Ovasına bakan Güney ki yüksek yamaca kurulmuş olan ancak sadece temel kalıntıları olan bir ortaçağ kalesi bulunur ancak bu kalenin kim tarafından ve kaç yılında yapıldığına dair elimizde her hangi bir buluntu yoktur.....

  Coğrafya
  Erzurum iline 71 km, Köprüköy ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Tarasal iklimin hemen hemen tüm özelliklerini taşır.Köyün kullanılan arazisi susuz olduğundan fazla bir verim elde edilemez; bu yüzden yetkili kişilerin ilgilenmesi önemle rica olunur.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 166
  1997 166

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  ===Muhtarlık===
  MİNÜR BULUT Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır,5.sınıfa kadar eğitim vermektedir son düzenlemelerle oldukça modern bir yapıya kavuşmuştur.Önceleri taşımalı sistem varken şimdi 6,7,8. sınıfları Köprüköy yatılı ilköğretim okulunda tamamlamaktadırlar.Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Örentaş Köyü Hakkında Forum Tarih
Görentaş Köyü Hakkında Bilgi Yayladağı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Görentaş Köyü Bozkurt Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Örentaş Köyü Adilcevaz Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Orentaş İlköğretim Okulu Samsat Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş