Örenkaya Köyü Boğazkale Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Örenkaya Köyü Boğazkale Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum ili köyleri - Örenkaya Köyü boğazkale - Örenkaya Köyü hakkında bilgiler - Örenkaya Köyü resimleri  İlçe: BOĞAZKALE - İl: ÇORUM

  Örenkaya, Çorum ilinin Boğazkale ilçesine bağlı bir köydür.


  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Türkiye nin doğu bölgesinden göç yoluylla gelip yerleşen bir köydür,Köye ilk gelen kişi HÜSEYİN ASAR'dır.(BURANIN YERLEŞİM YERİ OLARAK SEÇİLMESİN DEKİ TEMEL SEBEB DAĞANIK BİR YAPI YA SAHİP OLMASINDANDIR)Bu özelliğinden dolayı tarım ve hayvancılık gelişmiş ve köyün temel geçim kaynağını oluşturmuştur,Ayrıca köyün taşlı çukur adında yaylası vardır ve her yıl Nisan Mayıs aylarında hayvan otlatmaya cıkarlar.Köyün yerleşim yerinde ve çevresinde Hitit imparatorluğu ve Romalılar yaşamışlardır kalıntıları var. Yerinin kayalık olmasından dolayı Örenkaya ismini almıştır,Köyde her geçen yıl nüfus biraz daha azalmaktadır. En çok göç verdiği İl Ankara'dır. Ankara'da köyün 2-3 katı nüfus yaşamaktadır.


  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında fazla bilgi yoktur. Bilinen en meşhur yemekleri Tavşan, keklik veya tavuk eti ile yapılan Arabaşı aşıdır'dır. Kış Aylarında Arabaşı yemeği şölenleri düzenlenir. Köy gelenek ve görenklerine aşırı dercede bağlıdır. Yaz ayları başlangıcında Yağmur duası için Nöbeti (Aygar Dağı) 'ye çıkılır. Bu yağmur duası Şenlik ve ziyafet havasında geçer.


  Çorum iline 87 km, Boğazkale ilçesine 12 km uzaklıktadır. Çorum İline bağlı Sungurlu İlçesine ise 35.km uzaklıktadır. Köy halkı alış veriş ve hayvan alım satım işlerini Boğazkaleye bağlı olmasına rağmen Sungurlu pazarlarında gerçekleştirmektedir.


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazın az yağışlı ve sıcak bir iklime sahiptir. Kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Rakımı yüksek olmasından dolayı yüksek tepelerdeki karlar nisan ve mayıs dönemine kadar yerde kalmaktadır. Kışın kar yağışları neticesinde yolların kapanmasından dolayı şehirle çoğu zaman ulaşım kesilmektedir.Arazide bol su olmasına rağmen aşırı engebeli olmasından dolayı su kaynakları yeterince kullanılamaktadır .


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Coğrafi yapısı gereği aşırı engebeli olması, yüksek tepelerin bulunması, sık ormanların olması sonucunda Tarım alanları çok azdır. Köyün etrafı yüksek tepelerle çevrilidir. Dere kenarında bulunan düzlüklerde Bahçecilik yapılmaktadır. Bol miktarda tarım arazileri içinde Armut ağaçları mevcuttur. Yüksek tepelerde düz arazilerde Hayvancılık yapılmaktadır.


  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Örenkaya Köyü Boğazkale Forum Tarih
Örenkaya İlköğretim Okulu Bilgileri Sandıklı Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 10 Nisan 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş