Örenköy Köyü Turgutlu Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Örenköy Köyü Turgutlu Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Turgutlu Örenköy Köyü - Örenköy Köyü Hakkında - Örenköy Köyü Tanıtımı - Örenköy Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Örenköy, Manisa ilinin Turgutlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. ancak adından da anlaşılacağı üzere eski bir yerleşim yeridir. köyün güneybatı yönünde MAŞATÇILAR MEZARLIĞI diye bilinen ve kim oldukları hususnda aydınlatıcı bir bilgiye sahip olunamayan gizemli bir parçası vardır. ve ihtiyar insanların o mezarlıkla ilgili en az birer tane anıları vardır.

  ören köyü ve örenle aynı vadiyi paylaşan diğer altı köyü bir arada düşününce ; örenin bir sürgün yeri olduğu ve insanların aileleri ile birlikte oraya sürüldüğü ve hatta hapsedildiği izlenimi doğmaktadır.

  köyde yaşam tarım ve hayvancılıkla başlamış ve şimdilerde ilçe ve şehirlde iş bulup çalışmaya doğru kaymıştır.

  köyde yüksek okul okuma oranı çok düşüktür. üniversite mezunu kişi sayısı sadece dört kişidir.

  Raşit Okur : marmara ünv sınıf öğretmenliği bölümünü bitirmiş. şu an kütahyada öğretmendir.

  Salih Çıldır : 19 mayıs ünv sınıf öğretmenliği bölümünü bitirmiş. şuan öğretmendir.

  İbrahim Yakalı : Uşakta Türkçe öğretmenliği bölümünü bitirmiş. şuan turgutluda öğretmendir.

  Ali Saka : marmara ünv ilahiyat bölümünü bitirmiş. izmir ilahiyatta master bitirmiş. şuan istanbulda özel bir şirkette çalışmaktadır.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  köyde ata erkil bir yapılanma vardır. çocuklar ailelerine bağımlı olup her kararda aile ortak kararı aranır.

  bayramlarda yakın akrabalar ailecek ziyaret edilip elleri öpülür. arefe günü çocuklar gruplar halinde tüm köyü ellerindeki poşetlerle dolaşıp şeker lokum bisküvi gibi birbirinden farklı HAYIR larını toplarlar.

  düğünler oldukça eylenceli geçer. sünnet düğünleri cumartesi pazar, evlilik dğünleri ise cuma akşamı erkek tarfının evinin damına asılan renkli bayrakla başlar. ve üç gün sürer. düğünlerde son on yıl öncesine kadar atış müsabakaları gerçekleştirilirdi. oldukça uzun bir mesafeden atışlar yapılır ve kiremit kırılana kadar bu atışlar devam ederdi.

  1993 yılına kadar düğünler oldukça nezih idi. kına geceleri kadınlar kendi araların çalıp söyler ve kendi geleneklerince tek tek yahut grup halinde oynarlardı. ancak 1993 teki bir düğünde köye getirilen bir orkestra tüm geleneği altüst etmiştir. bu günlerde düğünler kadın erkek karışık oynanan dans edilen içilen ve genellikle kavgaların çıktığı farklı bir formatta icra edlir olmuştur.

  köyün en önemli vesaiti traktör olup traktörü olmayanlar ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar.

  köyün belli bir yemek geleneği yoktur. beslenme konusunda oldukça zayıf olan köylülerin ekmek ve sebze ağırlıklı ve kızartma esaslı yemekleri vardır. et ancak kurban bayramında evlere girmekte olup bir ay içerisinde tüm eti yiyip bitirdikleri için diğer aylar yine kızartma eksenli beslenmeye çalışırlar.

  Coğrafya

  Manisa iline 61 km, Turgutlu ilçesine 30 km uzaklıktadır. ören, bir vadinin batı yönündeki yamaçlarında, evlerinin yönü doğu ve güneye bakan bir köydür. oldukça sarp bir yamaca kurulmuştur.

  köy sık inşa edilmiş taş evlerden oluşur. altında ağırı olan iki katlı ikik odalı ocaklı evleri vardır. yeni yapılan evler ise çok odalı ve tuğladandır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. ancak çok yüksek olduğu için yaz aylarında bile akşamları ceketsiz dışarı çıkmak zordur.

  Nüfus : 2000 - 481

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  tarım olarak eskiden siyah şaraplık üzüm en önemli tarım ürünü iken, son onbeş yıldır kiraz üzümün yerini almıştır. özellikle ihraç edilen napolyon tipi kirazlar oldukça verimli olmuştur. pekçok üzüm bağı sökülüp yerine kiraz ağaçları dikilmiştir. tarımda sulama neredeyse yok denecek kadar azdır. bir iki ferdi su kuyusu açılmış ancak randıman alınamamıştır.

  hayvancılık ise , evlerin altında küçük basık havasız ve sağlıksız ortamlarda yetiştirilmeye çalışılan süt ineklerinden ibarettir. bir iki inekten elde edilen sütü günlük olarak mandıraya gönderirrler, sütten gelen aylık parayı da yem için verirler. çok karlı bir yatırım olmamasına rağmen, özellikle uzun kış mevsiminde yapacak bir iş olmadığı için inek beslemeye devam edlir.

  arıcılık on yıl öncesine kadar az sayıda arıcı tarafından yapılan en karlı tarım faaliyeti olmuştur. özellikle köyün batısında yer alan çam ormanlarından kaliteli bal elde edilirdi. ancak iklim değişimi ve tarım ilaçlarının etkisi ile çam ağaçlarındaki bal böcekleri ortadan kaybolmştur. gezginci arıcılık yapan bir kaç kişi halen mevcuttur ancak, az sayıda kovanlarının olması dolayısıyla az üretim yapmalarına karşın ballarını iyi pazarlayamadıkları için gelecekleri çok parlak görülmemektedir.

  köyün ekonomisi ciddi bir planlama ve birlikler ile daha iyi işler hale getirilebir. arazide bir sulama sistemi kurulmalı, topraklar arasındaki sınırlar kaldırılıp hisse ortaklığı şeklinde modern ve organik tarım başlatılmalı. yine tatil köyleri ve çiftlikler ile doğal yaşama zarar verilmeden turizm hayata geçirilmeli.

  Altyapı bilgileri

  Köyde,İlköğretim okulu vardır. Ayrıca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekeşi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonu ağıda cok gelişmiştir.

  biri eski diğeri yeni olan iki adet camisi vardır. yeni yapılan cami, gerekli fizibilite çalışmalarından uzak, çok acele ve orantısız inşaa edilmiştir. özellikle taşıyıcı kolonlardaki gözle görülür kırılmalar caminin çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. kolonlar beton sıvalarla örtülmeye çalışılmıştır. inşaatta çalışan köylü vatandaşların ifadesine göre, caminin temellerinde harç kadar kuru kum da kullanılmıştır.

  köyde su deposu ve oradan evlere su nakleden şebeke kurulmuştur. ancak köyün alt tarafından sondajla çıkarılıp oradan pompalanan suyun analizleri yapılmaıştır. insan sağlığına oldukça zararlı maddeler içerdiği tahmin edilen suyun insanların sindirim sisteminde ciddi rahatsızlıklar meydana getirdiği görülmektedir. özellikle çocuklarda kalıcı rahatsızlıklar görülmeye başlanmıştır.

  köyde sosyal yapı oldukça sert ve parçalıdır. bazı ailelerin ön planda olduğu ve diğerleri üzerinde baskılarının olduğu anlaşımaktadır. fakir ailelerin oldukça zor şartlar altında yaşadıkları gözlenmektedir. kardeş kavgaları ve miras paylaşım problemleri en çokgörülen anlaşmazlıklardır.

  çoçukların okutulması oldukça gecikmiştir. son zamanlarda ilçelere gönderilen kız ve erkek öğrenciler köy için birer umut kapısı olmuştur.

  köyde üç tane kahvehane mevcuttur. kahvede sadece tv seyredilip ikili sohbetler gerçekleştirilir. hiçbir oyun türü kahvede bulunmaz.

  köyde dört adet bakkal vardır. her sabah sütler toplanıp izmrin ödemiş ilçesine nakledilir. bir diğer geçim kaynağı kiraz yetiştiriciliğidir. kiraz mevsiminde köye stant kuran meyve tüccarları serbest piyasa olarak açık artırma şeklinde her ürüne fiat verirler. kim daha çok verirse ürün onda kalır. neredeyse her yıl kiraz alımı yapan bir firma paraları vermeden köyden uzaklaşır. bu alışıldık bir durumdur.

  köydeki arazilerin kısıtlı olması, buna rağmen nufusun hızla artması ciddi ekonomik problemleri beraberinde getirmitir. son zamanlarda köyün gençleri turgutlu başta olmak üzere değişik il ve ilçelere çalışmak için gitmektedirler. köyün arazilerine kolay ulaşım için yeni bir yol yapılmış olup arazilere ulaşım oldukça rahatlamıştır.

  köyün geleceği : seracılık bodur kiraz ve turizmdir. 50 yıl sonra emeklilerin villarıyla dolu bir vadi ören köyünü beklemektedir.


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Örenköy Köyü Turgutlu Forum Tarih
Örenköy Köyü Ulubey Ordu Ordu Tanıtımı 17 Nisan 2010
Örenköy Köyü Şakikaraağaç Isparta Isparta Tanıtımı 2 Nisan 2010
Örenköy Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 5 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş