Örencik Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Örencik Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Örencik Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Örencik Köyü - Seyitgazi - Örencik Köyü Hakkında  Örencik, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  örencik köyü seyitgazi beldesinden göçen türkmenler tarafından kurulmuştur.Daha sonra rus harbinde göçen göçmenler tarafından manav yani yerli türkmen anlamına gelen sıfatı almışlardır.

  Kültür
  köyün adetleri arasında her sene yapılan hıdırellez şenlikleri ve ramazan eglenceleri vardır bayramlarda ise köy gençlerinin tertip ettikleri harman yeri denen mevkide gerçekleşen sazlı sözlü eğlenceleri vardır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 49 km, Seyitgazi ilçesine 5 km uzaklıktadır. İlçeye en yakın köylerden biridir.Sancar, Sarıcailyas ve Cevizli köyleri ile sınır komşularıdır. Köye yeni yapılan sulama sistemi ile köyün 1000 dekar arazisi sulak alan olmuştur.Ayrıca 3 yeni derin kuyu daha kazilarak sulama alanları artırılacaktır Köyde köy halkının tabiriyle 'AŞAĞI PINAR adlı çeşme bulunur.Bu çeşmenin suyu yazın soğuk kışın ise çok sıcak akar.Bu çeşme dışında köyn koca ardıc tepesi denen tepenin hemen arkasında ölten denen hitit dönemine ait olduğu sanılan ve tarihçesi bilinmeyen yerleşim yeri bulunmaktadır.Bu yerleşim yerinin hemen karşı tarafındaki catalcam tepesinin yamacında solta mezarlıgı denilen bölge bulunur.Bu bölgenin o döneme ait okumus eğitimli anlamına gelen soltaların kendi halkı tarafından infaz edildiği ve oraya gömüldügü köy halkı tarafından söylenir.Örencik köyü bunlar gibi nice buluntular arısana kurulu nezih bir köydür.Kurtuluş savaşında da türk ordusuna büyük katkıları bulunan köy halkı köyün hemen arkasına mevzilenmiş yunan askerini orduyla birlikte göğüs göğüse carpışarak karayokuş mevkiinden söküp atmışlardır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 240
  2000 235
  1997 235

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde en çok arpa, buğday, nohut ve pancar tarımı yapılmaktadır. Bunların yanı sıra sulanabilen alanlarda ayçiçeği,mısır yetiştirilebilir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. zeynel bulut muhtarlık döneminde köy halkının maddi desteğiyle köye içme suyu ve telefon gibi bir çok hizmet gelmiştir ayrıca iki dönem sulama birligi başkanlıgı yapmıştır.başkanlık yaptıgı dönemde eskişehir il özel idareden iki kuyu daha sözü almıştı sulama kuyuları faliyete ğeçmeye hazırlanıyor zeynel bulut
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 -Nafi Kara
  1999 -Alaaddin Karakaş
  1994 -zeynel bulut
  1984 -Remzi Metin

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi olup kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün yolları yenilenerek genişletilmiş ve yenilenmiştir.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Örencik Köyü Hakkında Forum Tarih
Örencik Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Örencik Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Örencik Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Örencik Köyü Hakkında Bilgi Kiraz İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çatakörencik Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş