Ören Köyü Fethiye Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ören Köyü Fethiye Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fethiye Ören Köyü - Ören Köyü Hakkında - Ören Köyü Tanıtımı - Ören Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: MEHMET ÇAKICI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(252) 676 30 97

  Cep Telefonu: 0535 858 15 18

  Ören, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Yunancadan gelen "Ceramos" isminden gelmektedir. Eski adı ceramos olup Ören, antik kent olarak kalmıştır.

  Coğrafya

  Muğla iline 180 km, Fethiye ilçesine 40 km uzaklıktadır.Örende gezilecek bir kanal başı,eşen çayının kaynağı(500 m lik sivri bir dağın altından çıkan kaynak)ile güzel bir köy.Ören'de çay kenarında alabalık shop va alabalık lokantaları vardır,örende bir diğer özellik ise orada tarihi eski bir evin bulunması ören merkezinin sadece 500 m. güneyinde ören gezilecek güzel bir köy.sağlık ocağı bulunup ama doktorumuz yok.bir camimiz var bir de imamımız vardır ayrıca yuvaderesi mahallesi kızıl bel mahallesi ve belen mahallesi vardır.her mahallenin camisi vardır imamı da vardır sadece kızılbel mahallesin de imam yoktur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Bununla birlikte kışın yoğun bi miktarda yağmur yağar.ama yazın hava mükemmeldir.

  Nüfus: 2000 - 1952

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.hayvancılıkta koyun,keçi,koç,danaiinek ve tavuk beslenir.eşen çayının başlangıç noktasından biri sayılan köyde;son dönemlerde alabalık çiflikleri çoğalmış ve bölgenin tarımdan sonra en büyük gelir kaynağı olmuştur.tarımda ise buğday,mısır,domates,salatalık vb. ürünler yetiştirilir ayrıca yuvadereliler de arıcılık yaparlar türkiyenin en harika çam balı yuvaderesinden çıkar.tüm şifa arayanlara duyurulur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. yuvadesi mahallesine giden yol da asfalttır.yuvadersinin de telefon hattı vardır.ilkokulu da vardır ancak şu anda okul çocukları taşımalı olarak gelip gitmektedir.yuvaderesi mahallesinin ptt acentesi yoktur.aslında yuvaderesi mahallesine bir ebe lazımdır hem muhtara hem de sağlık bakanlığına duyrulur.

  Ören Gezi

  Ören tam bir doğa harikası yerdir. Aynı zamanda Eşen çayının kaynağı bu köyden çıkmaktadır. Çok büyük Alabalık tesisleri ve Bu Eşen çayı kaynağında görülmesi gereken yerler vardır. Yaz aylarında çok serin olduğu için Fethiye ve diğer beldelerden insanlar buraya gelmektedir. Yine Fethiye'den Ören köyüne turlar düzenlenmektedir.ayrıca yuvaderesi mahallesi vardır ki tam bir doğa harikasıdır.çam ağaçlarının içinde çırçır böcek ninnisi altında muazzam bir yerdir.hele yavlak çayının o buz gibi şifalı suyu yokmu dünyalara bedeldir.hele yavlak çayının suyundan çay demleyip içmeyenler hiç çay içtim demesinler.şunu da şiddetle hatırlatayım ki nefes darlığı çekenler varsa derhal yuvaderesi mahallesine koşsunlar gelsinler bakın hiç bir şey kalacakmı.mahalle hakkında bilgiyi mahallenin en yukarısında çam ormanının içinde yaşayan yuvaderelilerden alabilirler.

  Nasıl Gidilir

  Köye otobüs gibi toplu taşıma araçları ile ulaşmak imkânsızdır. Fethiye ve Kemerden kalkan dolmuşlarla ya da kendi aracınız ile gitmeniz gerekir ama mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ören Köyü Fethiye Forum Tarih
Karacaören Köyü Fethiye Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Güngören Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 1 Ağustos 2012
Güngören Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 31 Temmuz 2012
Yoloren Köyü Esin Akpınar İlköğretim Okulu Bilgileri Edremit Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Mayıs 2012
Tarlaören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 26 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş