Önleyici tedavinin ağız ve diş sağlığındaki önemi

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Önleyici tedavinin ağız ve diş sağlığındaki önemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Önleyici tedavinin ağız ve diş sağlığındaki önemi

  Önleyici tedavinin ağız ve diş sağlığındaki önemini dikkate almıyoruz ve genellikle dişi ağrısı çekmeden dişçi koltuğuna oturmuyoruz.

  [​IMG]

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Kurt, önleyici tedavinin ağız ve diş sağlığındaki önemine işaret ederek, Türkiye'de genellikle insanların dişi ağrıdıklarında diş hekimine başvurduklarını bunun da tedavi maliyetlerini artırdığını söyledi.

  Kurt, sağlık hizmetlerinde önleyici tedavinin yaygınlaştırılması halinde ciddi oranda tedavi masraflarının azalacağını vurguladı. Türkiye'de insanların büyük bir kısmının dişçi koltuğuna oturmaktan çekindiklerini ve düzenli diş kontrolü yaptırmadıklarını belirten Kurt, dişi ağrımadığı, apse yapmadığı ya da ağız sağlığında bir problem yaşamadığı sürece insanların ağız ve diş kontrolü yaptırmadıklarını söyledi. Şikayetler başladığında ise uygulanacak tedavinin masraflarının da arttığını ifade eden Kurt, ''İnsanlarımız düzenli diş kontrolü yaptırmadıkları için, öncesinde basit bir operasyonla önüne geçilebilecek sağlık sorunları bize büyüyerek geliyor. Bunun için de kullanılan malzeme ve harcanan mesai doğal olarak artıyor. Bunlar da ciddi masraflar oluşturuyor'' dedi.

  ÖNEMLİ OLAN DİŞ KAYBININ YAŞANMAMASI
  Diş tedavisinde istenilenin hastanın diş kaybı yaşamaması olduğunu ve diş hekimlerinin hastanın kendi sağlıklı dişlerini korumaya öncelik verdiklerini eden Kurt, son yıllarda doğal dişlere en iyi alternatifin implant tedavisi olduğunu anlattı. İmplantın, bir nevi diş ekimi olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Kurt, çene kemiğine titanyumdan üretilen vida formunda implantın yerleştirildiğini bunun üzerine de protezin uygulandığını, çene kemiği erimediği sürece imlantların uzun süre kullanıldığını kaydetti.

  İmplant tedavisinin pahalı bir tedavi olduğunu hatırlatan Kurt, ağız ve diş sağlığının korunması için düzenli diş fırçalama, ağız ve diş sağlığı kontrolü yaptırılması gerektiğini sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Önleyici tedavinin ağız Forum Tarih
Orman Yangınları İle Mücadelede Önleyici Tedbirler Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 4 Haziran 2012
Sivilce Önleyici Kremler Güzellik & Bakım 12 Aralık 2011
Hamileliği Önleyici Aylık İğneler - Gebeliği Önleyici Aylık İğne Kullanımı Gebelik ve Annelik 16 Temmuz 2010
Ter Önleyici Ürün Kullanmak Zararlı Mı? El Ayak ve Vücut Bakımı 23 Mart 2010
ABS (Anti Bloke Brake System) Kilitleme Önleyici Sistemi nedir Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 7 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş