Ömerli Kocasırt Köyü - Ömerli Kocasırt Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ömerli Kocasırt Köyü - Ömerli Kocasırt Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ömerli Kocasırt Köyü - Ömerli Kocasırt Köyü Hakkında Bilgi

  Kocasırt, Ömerli

  Kocasırt, Mardin ilinin Ömerli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Kocasırt köyünün tarihi ilk çağlara kadar dayanmaktadır. Köyün yerleşim yerinde eski çağdan kalma kalıntılar mevcuttur. Kocasırt köyünün bilinen en eski adı Zopeh'tir. Zopeh Roma İmparatorluğundan önce bölge hakim olmuş bir çok medeniyeti içinde barındırmış bir şehir statüsündedir. Yerüstünde bulunan eski savaş malzemeleri (mızraklar ok ok başları vb.) köyde daha önce büyük savaşların olduğunu göstermektedir. Köyün güneyinde kalan Zinzil sırtlarında eski yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bu yerleşim yerlerinin savunma amaçlı askeri köylerin olduğu tahmin edilmekdetir. Yerüstünde kalmış en belirgin eser de köyün kuzey doğusunda kalan kilise olarak tabir edilen kalıtılardır. Köyün bir önceki ismi "Şêxkır" (Şeyhkir) dir. Şêxkır ismi köyün kuzeyinde bulunan Şêxêkür adlı mezarlıktan (ziyaret)ten almıştır. Söylenceye göre islamiyet bölgeye yayılmaya başladı dönemde çok genç bir asker mezarlığın bulunduğu yerde savaşta şehit düşüyor ve zamanla şeyh olarak kabul edilip ona "Şêxê kür" deniliyor. "Kür" kürtçede erkek çocuk, genç anlamına geldiği için kelime anlamı Genç Şeyhtir.

  Kültür


  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya


  Mardin iline 14 km, Ömerli ilçesine 9 km uzaklıktadır. Batısında Yeşilli ilçesi, kuzeyinde Çınrarltı köyü, kuzeydoğusunda Sivritepe Köyü, doğusunda Öztaş köyü, güneyinde Sancar Köyü ve güneydoğusunda Pınarcık Köyü sınırları ile çevrilidir. Kocasırt Köyünün güneydoğusunda bulunan Mezraka adlı bir mezrası da bulunmaktadır. Köyün en yüksek yeri 1115 m ile Hop Geçididir. Karayoluna uzaklığı 2 km dir. kışın sert karasal iklim hüküm sürmektedir.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 88
  2000 -
  1997 66

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Daha çok üzüm bağcılığı yapılmaktadır. Eylül ve ekim aylarında yapılan bu tarımsal faaliyet köyün canlılığını artırır. Daha önceden köyden başka yerlere göç etmiş insanlar bu aylarda köye gelip üzüm bağlarından elde etikleri ürünleri toplarlar; bu yüzden bu aylar köy oldukça kalabalık olur. Üzümler kurutularak kuru üzüm yapılır. Daha sonraki üzümden de pestil, ceviz sucuğu ve pekmez yapılır. Diğer tarım faaliyetleri arasında buğday, arpa, çavdar ve mercimek gibi ürünler yer alır. Köyde badem ağaçları oldukça yoğundur. Ayrıca son yıllarda kiraz ağaçları da bazı yerlerde yetiştirilmektedir. Bunun yanında ayva, armut, incir gibi ürünler de vardır. Palamut ağaçları da yoğundur.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Nadir Bingül
  2006 - Mehmet Şirin Demir
  2004 - Nadir Bingül
  1999 - Nadir Bingül
  1989 - Cemil Bingül
  1984 - Cemil Bingül
  1984 - Cemil Bingül
  1979 - Cemil Bingül
  1974 - Cemil Bingül
  1969 - Cemil Bingül
  1964 - Cemil Bingül

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi var ama faaldeğil. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. yazları nufus yğunluğu artar.İnasanlar daha cok dinlenmek için yaz aylarını tercih edr.  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Kocasırt Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.
  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ömerli Kocasırt Köyü Forum Tarih
2016 Ömerli nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Ömerli Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
İzomerlik Ne Demektir İzomerlik Nedir Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 14 Eylül 2013
2013 Ömerli Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Ömerli Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş