Ömerli Kayabalı Köyü - Ömerli Kayabalı Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ömerli Kayabalı Köyü - Ömerli Kayabalı Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ömerli Kayabalı Köyü - Ömerli Kayabalı Köyü Hakkında Bilgi

  Kayabalı, Ömerli

  Kayabalı, Mardin ilinin Ömerli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Eski adı Kermete' dir. Ancak Omerya (kırsal alanda bulunan 50 köyün ortak adıdır) bölgesinde 1800 yıllarında buraya yerleşen İslam Alimi Molla Selim ve oğlu Seyyit Abdulmecit'ten sonra; çocukları ve torunlarının medreselerde okuması ile yörede tanınması ve 1950 yıllarına kadar burada yaşayan Nakşibendi Şeyhi S.Abdulcelil'in yöre halkına hizmeti ve yardımseverliği ile tesis ettiği barıştan ötürü, S.Abdulcelil ile adı anılmaktadır. Omerya bölgesinde 1920 yıllarından sonra tanınır köy olmuştur. 1950 yıllarından sonra S.Abdulcelil Mardine bağlı Aytepe Köyüne göçmüş ise de, Kermete Köyünün ismi hâlâ onunla yanyana söylenmektedir.

  Coğrafya

  Mardin iline 49 km, Ömerli ilçesine 26 km uzaklıktadır. Omerya diye tabir edilen coğrafyanın hemen hemen ortasında yer almaktadır. Dağ denemeyecek yüksek bir tepeye kurulmuştur. Yaklaşık 150 haneye sahiptir. Etrafı, yerleşik olduğu tepe gibi küçük dağlarla çevrilidir. Ömerli, Midyat ve Nusaybin üçgeninde tipik ve şirin bir kırsal köyüdür.Bağlı bulunduğu Ömerli ilçesi ile bağlantısını sağlayan tek bir yolu vardır. Etrafındaki dağların yamacında, köylülerin geçimini sağladığı badem ve üzüm bağları vardır.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışın sert rüzgarlar esmekte, yılın üç ayı aşırı olmamakla birlikte yoğun kar yağmaktadır. Yaz mevsiminde , rakımın yüksek olmasından ötürü esen serin rüzgarın etkisiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesinin geneline oranla daha serin olmaktadır.

  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 199
  2000 - 149
  1997 77

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kırsal alanda olduğu için tarlası sınırlıdır. Üzüm bağları vardır. Köylüler, hayvancılığın yanısıra, bostan, üzüm ve üzüm ürünleri ile geçimini sağlamakdadır.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  muhtar musa özdemir
  2004 -
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Kayabalı Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi


   

 2. avatar

  avatar Üye

  Eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ömerli Kayabalı Köyü Forum Tarih
2016 Ömerli nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Ömerli Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
İzomerlik Ne Demektir İzomerlik Nedir Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 14 Eylül 2013
2013 Ömerli Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Ömerli Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş