Ömerli Havuzbaşı Köyü - Ömerli Havuzbaşı Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ömerli Havuzbaşı Köyü - Ömerli Havuzbaşı Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ömerli Havuzbaşı Köyü - Ömerli Havuzbaşı Köyü Hakkında Bilgi

  Havuzbaşı, Ömerli

  Havuzbaşı, Mardin ilinin Ömerli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy Şeyh Ömer tarafından kurulmuştur.Mezarı köyde bulunan şeyh Ömer yolculuk esnasında bir at karşılığında köyü satın alır.Şu anda köyde oturanlar 6-7 göbekten tüm köy ahalisinin dedesi olan Şeyh Ömere yetişir.Şeyh Ömerin Şeyh Hüseyin,Şeyh Hasan,Şeyh Mahmut ve Şeyh Kasım adında dört çocuğu olur.Köy halkından her biri bu dört çocuktan birinin neslindendir.Köy sakinleri Seyyit(Ehl-i Beyt)tir.Çoğunluğu Şanlıurfa Ceylnapınar İlçesi Aydın Köyüne yerleşmiştir.Aydın Köyü de Abdulatif Özgün tarafından kurulmuş olup tüm sakinleri Havuzbaşı Köyünden gelmedirler.Ayrıca Adana merkezde de(Dağlıoğlu) önemli bir havuzbaşı Köyü nufusu mevcuttur.Köyün eski ismi Taqé dir.2008 de çocuk istismarı konusunda yaptığı çalışmalarıyla nobele aday gösterilen sosyolog Arslan özdemir(şeyh sabri'nin oğlu) bu köydendir.soyları ismi seyidoğlu diyerler.şeyh seyyit torunlarılar.bunları çocu adana dağlıoğlu mahalesinde yaşamaktadır.
  Köy halkı eskiden beri yörede, halkın kardeşçe ve barış içinde yaşaması için önemli bir misyon yüklenmiştir.Tüm civar köylerin sevgi ve saygısını kazanmışlardır.Civar köylerdeki kavga- kan davası, kız kaçırma gibi ihtilaflı hususlarda bu köyden birilerinin araya girmesiyle son bulur ve ihtilaflı konu ortadan kalkar.
  Sevgi ve barışın simgesi olan köyün çuk guzel bir su kaynağı vardır.Üstünde köyün camisi inşa edilmiş olan bir mağaradan çıkan buz gibi sular asırlık ceviz ceviz ağaçlarının gölgesindeki havuzda birikir ordan da bahçelere dağılır. Ancak son yıllarda su kaynağıyla gereksiz uğraşılar nedeniyle suda bir düşüş gözlenmektedir.

  Kültür


  Köy eskiden beri yörede saygınlığa sahiptir.Kavga ve ihtilaflı konularda özellikle kan davalarında yöre halkı bu köye gelerek aralarındaki ihtilaflı konuları veya kan davasını barışla sonuçlandırarak köyden ayrılırlar.Ayrıca ruhsal sorunları olan,hatta üstündeki elbiseleri yırtan bir çok insan köye getirilir birkaç gün köyde kaldıktan sonra ruh sağlığına kavuşur,sonrada köyde bir kurban keserek ordan ayrılırlar.
  Yemekler: İçli Köfte(Yöresel tabirle KÜTTILK):Kıyma,soğan ve ceviz karışımlı iç malzemesiyle yapılan köftedir.Normalde kaynatılır ancak kaynatıldıktan sonra tere yağına kızartıldığı da olur
  Şamborek:Bu da özellikle nohut büyüklüğünde koyun eti soğanla harmanlanıp içine baharat karıştırıldıktan sonra açılan yukanın arasına serilir ,sonra yufka ikiye katlanarak saçta kızartılır.kızartma işi bitince busefer börekle sıcak sıcak tere yağıyla ıslatılır,sonrada afiyetle ayran eşliğinde afiyetle mideye indirilir.
  Kavurma ve salamura et: Sonbaharda herkes dermalé dedikleri birkaç aydır besledikleri hayvanları(koyun,öküz,vs)keser bunların etlerini tuza basarak küplerde saklar.kış boyu bu salamura etleri yemeklerde kullanır ancak kışın bu etlerin kızgın sobaya yapıştırılarak kızartılıp yenmesi ayrı bir farklılıktır.Kavurma da kış boyunca yemeklerin vazgeçilmez malzemesidir.
  Benni ve basteq:Basteq yörede meşhur olan bağlarrın üzümünden yapılan pestildir.Bu pestil elle doğranıp ıslatıldıktan sonra tere yağında yumurtayla kızartıldığında çok nefis bir tatlım olur.Benni ise bildiğimiz cevizli sucuktur. özellikle yemeklerden sonra gece sohbetlerinde çıkarılıp yenir.buranın en önemlisi dağlıoğlu mahallesi. eylemleri adresi olarak bildiren

  Coğrafya

  Mardin iline 17 km, Ömerli ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 33
  1997 -

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 -
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Havuzbaşı Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi
   

 2. avatar

  avatar Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ömerli Havuzbaşı Köyü Forum Tarih
2016 Ömerli nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Ömerli Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
İzomerlik Ne Demektir İzomerlik Nedir Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 14 Eylül 2013
2013 Ömerli Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Ömerli Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş