Ömerli Fıstıklı Köyü - Ömerli Fıstıklı Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

  1. Siraç

    Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

    Ömerli Fıstıklı Köyü - Ömerli Fıstıklı Köyü Hakkında Bilgi konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Ömerli Fıstıklı Köyü - Ömerli Fıstıklı Köyü Hakkında Bilgi

    Fıstıklı, Ömerli

    Tarihi

    Köy, adını burada mezrası bulunan Mahmud Şah' tan alır. Kaynaklarda, onaltıncı yüzyılda köyde onyedi hanenin bulunduğundan söz edilir. Köyün sahibi, kendi halinde mütevazi kişiliğiyle tanınır. Osmanlı dönemindeki çeşitli iç karışıklıklar diğer köy ve yerleşim bölgelerinde olduğu gibi köyü de etkiler ve bir süre sonra 'harabe' olarak terkedilir. Sonraki yıllarda buraya yerleşmeye başlayan topluluklarla yeniden canlanır. Daha önce Mahmut Şah olarak tanınan köy, Arapça ve Kürtçe telaffuza daha uygun olarak Şah Mahmut olarak ve sonraları 'Şeh/Şeyh Mahmut' olarak tanınmaya başlar. Mahmut Şah'tan sonra, ilk olarak buraya yerleşen aile de tesadüfen Mahmut adında biridir. Aslen Muş'un Bulanık (veya Malazgirt) taraflarından göç etmiş Hasenilerden olan Mahmut, kardeşleriyle birlikte bugünkü Ömerli'ye (Maserti) yerleşir. Sözlü kaynaklara göre, Mahmut, ilk olarak Haseniler diye tanınan ve bir başka büyük aşiret olan Hayderilerle aralarında çıkan çatışmalardan sonra Osmanlı devletinin emriyle Muş Bulanık veya Malazgirt'ten göç eden İbrahim adlı bir adamın torunudur. İbrahim ve kardeşleri önce Ömerli'ye yerleşir. Daha sonra oğlu İsmail ve çocukları da Ömerli'de ikamete devam ederler. İsmail'in üç oğlundan biri olan Mahmut ise kardeşleriyle aralarında çıkan tatsız olaylardan sonra bu köye yerleşmeye karar verir. Müteakip yıllarda Muş Malazgirt,Bulanık çevresinde hakimiyeti olan Halit Rıza Beyin torunlarından bazıları daha önce Mardine bağlı olan şimdi ise batmana bağlı olan gercüş ilçesine bazılarıda fıstıklı köyüne(şeyhmahmut)yerleşmişlerdir.Fıstıklı köyüne gelen kişi Halit rıza beyin torunlarından Sadetin Beydir. Köyün yeni sahibi Mahmut, onu gayet hoş karşılar. Belli bir süreden sonra Sadetin Beyin Ahmet,Mehmet ve Ali adında üç oğlu oldu ve bu tarihten itibaren köyün yönetimi Sadetin bey'in torunlarının eline geçti en kalabalık kabile de şu an Sadetin Bey kabilesidir.Zaten muhtarlıkların yıllara göre dağılımına bakarsanız bu gayet net anlaşılır.Köyün şu anki muhtarıda Sadet'in Bey'in torunlarından A.rahim dağ dır. Bugün, Mahmutşah'ta (Fıstıklı'da) çoğu birbiriyle akraba olmuş, altı kabileye mensup insanlar yaşamaktadır. Köy evlerinin iç yapısı osmanlı ve selçuklu mimarisini andırır.Ayrıca civar köylerden çok eskiden beri köylerinde meydana gelen iç karışıklıklardan dolayı bu köye gelip buraya yerleşen insanlarda bulunmaktadır. Bu kadar çok kabile olmasına rağmen kabileler arasında komşu köylere nazaran ciddi anlamda bir iç karışıklık olmamış.ama çok eski yıllarda sözlü anlatımlara göre sadece muhtarlık seçimlerinde ufak çapta bazı olaylar olmuşsada daha sonra tatlıya bağlanarak çözülmüştür.Komşu köylerde meydana gelen bir çok olayda ölümler gerçekleşmişsede burada hehangi bir ölüm olayına raslanmamış.bu da köy insanın ne kadar barışcıl ve anlayışlı olduğunu gösteriyor. Zamanla yerleşik olan köyün en kalabalık dönemi 1940 ve 1991 seneleri arasında yaşanmıştır.O dönemlerde yaşamış soylar,en kalabalık soylardan başlayarak.

    Kültür


    Köyün gelenek ve görenekleri Doğuve G.doğu Anadolunun izleri hüküm sürmektedir.Genelde endogami(iç evlilik akraba evliliği) görülmektedir.Dışardan evlilik yok denecek kadar azdır.Düğünler cumadan başlayıp pazar akşamı sona erer.Düğünlerde küçük baş hayvanlar kesilip mevlit okutulur.Kemençe ve müzik enstürmanları nezdinde halaylar çekilir.Değişik tiplemelerde skeçler oynanır.Bekar gençler damadın yakınlarından para toplayıp düğün gecesi sadece bekar gençler bir yerde toplanıp yemek yapılır sabaha kadar eğlenilir.Düğün yemekleri de genelde kırmızı et,türlü ve bulgur pilavıdır.Gündelik ev yemekleri ise şamburek,içli köfte pirinç pilavı, kavurma ve Doğunun bilindiği yemekleridir.

    Coğrafya


    Mardin iline 17 km, Ömerli ilçesine 6 km,mardin ve ömerli ilçesini birbirine baglayan ana yola ise 1km uzaklıktatır

    İklim


    Köyün iklimi, karasal iklim hüküm sürmektedir.Kışları sert ve kar yağışlı,yazları sıcak yüksek kesimler biraz daha serindir.

    Nüfus


    Nüfus sayısı ortalama 100 kişiden oluşmaktadır. %50 si Erkek %30 u kadın %20 si 0-14

    Ekonomi


    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Daha çok üzüm bağcılığı yapılmaktadır.Ekim ayında yapılan bu tarımsal faaliyet köyün canlılığını artırıyor.Üzümler kurutularak kuru üzüm yapılır.Daha sonraki üzümden de pestil, ceviz sucuğu ve pekmez yapılır.Çok nadiren tarım yapılmaktadır.Bu tarım faaliyetleri arasında buğday,arpa çavdar ve mercimek gibi ürünler yetiştirilmektedir.Ayrıca bazı yerlerde badem ağaçları, kiraz ağaçları,ayva ,armut incir gibi ürünler yetiştirilmektedir.Palamut ağaçlarının yoğun olduğu bu köyde palamut oldukça fazladır.Hayvancılık olarak meraların yoğun olduğu bu köyde daha çok küçükbaş hayvancılık yapılır.Ama son yıllarda büyükbaş hayvancılıkta yapılmaya başlanmıştır.

    Muhtarlık


    Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri de yapılmaktadır.
    Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
    2009 - M.Ali TURAN
    2004 - Abdurahim dağ
    1999 - Abdurahim dağ
    1994 - İsmail GÜMÜŞ
    1989 - Ömer DAĞ
    1984 - Hıdır SÜRER
    1979 - Mehmet DAĞ
    1974 - Mehmet DAĞ
    1969 - Mehmet DAĞ
    1964 - Halil GÜMÜŞ
    1959 - Hacı Hasan SÜRER
    1954 - HASİNE ARSLAN

    Altyapı bilgileri


    Köyde, birleştirilmiş ilk okulu vardır kulanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yapılmiş olup kullanılmaktadır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp topraktır. Köyde elektrik mevcut olup sabit telefon yoktur.    Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
    Ayrıca Fıstıklı Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


    Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi
     

  2. Google

    Google Özel Üye

    paylaşım için teşekkürler
     

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ömerli Fıstıklı Köyü Forum Tarih
2016 Ömerli nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Ömerli Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
İzomerlik Ne Demektir İzomerlik Nedir Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 14 Eylül 2013
2013 Ömerli Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Ömerli Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş