Ömerbey Köyü Merkez Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ömerbey Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çorum ili köyleri - Ömerbey Köyü merkez - Ömerbey Köyü hakkında bilgiler - Ömerbey Köyü resimleri  İlçe: MERKEZ - İl: ÇORUM

  Ömerbey, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Köyün ismi 1948 yılına kadar kayıtlarda "Yeniköy" olarak geçmekteyken 1948 yılında çorum'a kayıtlı iki Yeniköy olamsından dolayı ismi "ömerbey" olarak değiştirilmiştir. Köyün geçmişi 19 yy'ın ikinci yarısına kadar uzanmaktadır. Köye ilk yerleşen ailenin Fakılar olduğu sanılmaktadır. Köyün arazisinin Ömerbey adındda bir ağaya ait olduğu düşünülmektedir. Ömer Bey'in bir Rum dönmesi olduğu sanılmaktadır.

  çorum beşlisi olarak bilinen meşhur düğün yemekleri vardır (yayla çorbası,et yahni-pirinç pilavı,su böreği,ev baklavası) kuru mantı .

  Çorum merkezine 4 km uzaklıkta olup, çorum en bereketsiz arazisine sahiptir. coğrafi olarak sulak bir araziye sahip olduğundan şeker pancarı kuru soğan buğdaygiller ayçiçeği ve son yıllarda konala yetiştiricili yapılmaktadır. son yıllarda süt inekçiliği de artmıştır. nüfüsun % 90 tarımla ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. konum itibariyle şehrin en yakın köylerinden biridir.


  Köyün iklimi Çorum ilininde içinde bulunduğu karasal iklimle karadeniz ikliminin geçiş noktasında olup karasal iklim egemendir.


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ömerbey Köyü Merkez Forum Tarih
Ömerbey Köyü Uzunköprü Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Ömerbeyli Köyü Germencik Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş