Ölüme görüten sinsi düşman

'Genel Sağlık' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ölüme görüten sinsi düşman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ölüme görüten sinsi düşman
  stresin sağlığımıza etkisi - strese dayalı hastalıklar

  Nasıl kan şekerimizin dengede tutulması gerekiyorsa nöropsikolojik yapımızın da dengeli tutulması gerekiyor.

  Örneğin stres, dengeyi bozduğunda çeşitli beyin hormonlarıyla -bunlara stres hormonları deniliyor-sinir sistemimizin çalışması dengeleniyor. Buna karşı aşırı uyarı olursa, uyum kapasitesi aşıldığında stres hastalıkları, hatta ölüm ortaya çıkabilir...  Bedenimizde kan şekerinin belli bir denge içerisinde tutulması gerekiyor. Açlık kan şekerinin 80-110 sınırlarının altına veya üstüne çıkmaması için organizma insülin salgılayarak veya çeşitli tepkilerle bu dengeyi korur.

  Nasıl kan şekerimizin dengede tutulması gerekiyorsa nöropsikolojik yapımızın da dengesi tutulması gerekiyor. Örneğin stres, dengeyi bozduğunda çeşitli beyin hormonlarıyla -bunlara stres hormonları deniliyor- sinir sistemimizin çalışması dengeleniyor. Buna karşı aşırı uyarı olursa uyum kapasitesi aşıldığında stres hastalıkları hatta ölüm ortaya çıkabilir.

  TETİKLEDİĞİ HASTALIKLAR

  Stresin tetiklediği hastalıklara psikosomatik hastalılar deniliyor. Astım, alerji, mide ülseri, felçler, beyin kanamaları, tansiyon yüksekliği, kalpdamar hastalıları, romatizma, guatr, kolit, sivilceler, bu grup hastalıklar arasında sayıla gelmektedir.

  Hastalıklar kontr ol altına alınabilir mi?

  Kişinin stresinin ortadan kalması beyin kimyasının düzelmesi bu hastalıklara giden sürecin durdurulması anlamına gelmektedir. Hekimler günlük pratiklerinde stresin ortadan kalktığı durumlarda sivilcelerin bile daha kısa sürede iyileştiğini belirtmişlerdir.

  İlaç str esi önler mi?

  Beyin kimyası stres nedeniyle bozulan bu kimseye verilen anti stres bir ilaç beynin organlara olumsuz etkisini durdurabilmektedir. Bugün kalp krizi geçiren insanlara ikinci kalp krizi geçirmemesi amacıyla anti-stres ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçların uyuşturucu nitelikte olmayan farmakolojik iyileşme yapan ilaç olması önemlidir.

  Doğrudan beyne etkisi

  Ağlama, depresif olma, sinirlilik, öfkelilik, sıkıntı, huzursuzluk gibi belirtiler stresin beyin kimyasında doğrudan geliştirdiği hastalık belirtileridir. Zaman baskısı, ekonomik yarışmacılık, "Yapmalıyım, mecburum" gibi zihinsel şartlanmalar beyin kimyasını bozmaktadır. Bunun sonucunda depresyon ve şizofrenik tepkiler ortaya çıkabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ölüme görüten sinsi Forum Tarih
Pilot Olmak İçin Hangi Bölüme Gitmek Gerekir Ücreti Nedir Meslekler Rehberi 16 Ağustos 2013
Camide Müezzinin Bulunduğu Bölüme Ne Denilir Dini Sohbetler Dini Forum 9 Şubat 2012
Ölüme Yürüyüş Kitabı - Cemalettin Taşkıran Kitap, Resim ve Dergi 14 Aralık 2011
Ülkemizde Asya Kıtasında Kalan Bölüme Ne Ad Verilir Ülkeler Coğrafyası 4 Nisan 2011
Volumetri Nedir - Volumetri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 12 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş