Ölüm Ve Kız Oyunu - Oyun Tanıtımı

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ölüm Ve Kız Oyunu - Oyun Tanıtımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Ankara Sanat Tiyatrosu

  Ariel DORFMAN
  Ölüm Ve Kız

  Yönetmen: Suavi EREN
  Türkçesi: Filiz OFLUOĞLU
  Yönetmen Yardımcısı: Füsun ORUÇ AKAY
  Dekor Tasarımı: Aytuğ DERELİ
  Işık Tasarımı: Murat ATMIŞ


  Oynayanlar:

  Memet AKAY
  Ebru SAÇAR
  Tolga TUNCER  Adını Claudius'un şiirinden esinlenerek Franz Schubert'in yazdığı bir lied ve dörtlüden alan 'Ölüm ve Kız'. Ariel Dorfman , insanlığın ortak sorunu olan bir konudan yola çıkarak, güncel yaşantımızda vahşeti yaşıyan ve yaşatanlar karşısında bizlerin suçluluk payının ne olduğunu ve güncel hesaplaşmasının yolunu açıyor.

  Bir faşist diktatörlüğü yaşamış tüm ülkelerde, tüm muhalefet odaklarını suskun 'aydınlar'la ve kaba güçle sıraya dizdikten sonra , devletin yönetiminde danışıklı dövüşle,toplumsal uzlaşma başlatılır.Bunun adı da 'Demokrasiye geçiş' sürecidir . Yargı ve adalet sisteminde hiç bir köklü değişim olmaksızın, bu olağanüstü değişim nasıl gerçekleşir.

  Paulina' ların yaşadıkları vahşetlerden sonra , böyle bir değişime ve yargıya güvenleri kalabilir mi Cuntanın işkencehanelerinde yaşadığı kendi gerçeğini unutup bu değişime nasıl inanabilirler? Paulina'nın kocası Escobar'la yaptığı uzun tartışmalar ve sistemin işleyişindeki görüntü bu değişim için yeterli midir.

  Belki de bu nedenle, Paulina Salas,yaşadığı vahşeti öç alma iç güdüsüyle yasal kılması ,her ne kadar anlaşılabilirse de bunun bireysel düzlemden çıkarılıp,daha organize ve gerçek bir platforma taşınması elbette en doğrusu olabilir.Ama işkence görmüş olanlarla, birdenbire işkencecilikten sıyrılıp,sıradan bir vatandaş olan, Dr Roberto.Miran'da ve diğerlerinin kimbilir hangi bilinmez bir anda kendini yenilemesini görmemezlikten de gelemeyiz.Bütün bu sorular,demokrasinin temel kavramlarının, zedelenmeden nasıl oluşacağının bilinmezliğindendir.

  Oyunda bu hesaplaşmanın boyutları. Paulina-Miranda.Escobar-Miranda,Paulina-Escobar ve Paulina'nın kendi içine, Escobar'ın kendi içine değin uzanıyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ölüm Kız Oyunu Forum Tarih
Kızım Nerede Dizisi 20.Bölüm Fragmanı İzle Diğer Yerli Diziler 1 Mayıs 2011
Kızım Nerede Dizisi 19.Bölüm Fragmanı İzle Diğer Yerli Diziler 24 Nisan 2011
Kızım Nerede Dizisi 18.Bölüm Fragmanı İzle Diğer Yerli Diziler 18 Nisan 2011
Kızım Nerede Dizisi 17.Bölüm Fragmanı İzle Diğer Yerli Diziler 11 Nisan 2011
Kızım Nerede Dizisi 16.Bölüm Fragmanı İzle Diğer Yerli Diziler 4 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş