Ölümü Gözlerinden Gördüm - Haşim Hüsrevşahi

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ölümü Gözlerinden Gördüm - Haşim Hüsrevşahi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ölümü Gözlerinden Gördüm - Haşim Hüsrevşahi kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi

  Ölümü Gözlerinden Gördüm
  Haşim Hüsrevşahi
  Arkadaş Yayınları / Roman Dizisi
  Türkçe
  320 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 21 cm
  ISBN : 9789755096452
  2010
  Yayına Hazırlayan : Seyra F. Erdaloğlu


  Kitap hakkında

  "Bazı matemlerin sonu yoktur! Ölünceye kadar sürüp gider. Öldükten sonra da bitmez. İsrafil suruna üflese de, kıyamet kopsa da, mahşer toplansa da bitmez o matem." Ölümü Gözlerinden Gördüm, İranlı çevirmen-şair Haşim Hüsrevşahi'nin kaleminden sarsıcı bir ilk roman. İran'ın batı kapısı, belleği, şairler kenti Tebriz'de yaklaşık bir asırlık zaman diliminde geçen roman; şiddetin, zulmün ve adaletsizliğin pençesindeki yaşamları, kıvrak bir dilin yalın asaletiyle anlatıyor. İnsanoğlu'nun içinde boğulduğu hırs, öfke, basiretsizlik ve acı denizinin evrensel bir dışavurumu olan Ölümü Gözlerinden Gördüm, edebiyatın yaşamı ifade etmekteki gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

  2010 yılının en önemli yazınsal ürünlerinden biri olacağına inandığımız bu roman, çok yakın ve bir o kadar uzak İran'ın tarihini içerden bir bakışla keşfetmemize olanak sağlıyor.

  Nahid'in babası, kızını alıp getirmiş, kendi eliyle vermiş gardiyanlara: "Siz delirttiniz kızımı, siz düzeltin, iyileştirin, " demiş ve çekip gitmiş, kayıplara karışmıştı. Aralık ayının sonlarına doğruydu. Ocak ayının başında alınıp bu dört katlı binaya getirildiğinde Nahid hiçbir şey bilmiyordu, bildiği ve belleğine kazınan tek bir şey vardı belki; sadece koşmalıydı, sadece dönmeliydi, sadece uçmalıydı. Koştu, döndü ve sonunda uçtu...
  (Tanıtım Bülteninden)

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş