Ölçme Amaçlı Kullanılan Akım Trafoları Genel Bilgiler

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Ölçme Amaçlı Kullanılan Akım Trafoları Genel Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akım trafoları, düşük gerilim ölçüm cihazlarını primer şebekeden izole etmek için kullanılırlar. Amaç primerden akan akımı sekonder tarafta simule eder.

  Akım Trafosunun Seçimi

  Seçim, uygulamanın yapılacağı noktadaki akan akım ve bağlantı iletkeninin tipine bağlıdır (busbar veya kablo)

  ÖLÇÜM HASSASİYETİ
  Ölçüm hassasiyeti, ölçüm hattı üzerindeki her bir cihazın hata sınıfına göre belirlenir. Diğer bir deyişle bir akım trafosunun ölçüm sınıfı, minimum bağlanacağı noktadaki ölçüm cihazının sınıfı kadar olmalıdır. Özellikle enerji sayaçlarının bağlandığı noktalardaki akım trafolarında ölçüm sınıfı, direkt olarak faturayı etkileyeceğinden büyük önem arzetmektedir.


  İZİN VERİLEN YÜK
  Akım trafolarının ölçüm sınıfında değişiklik olmadan sekonderden VA olarak verebileceği güç sınırlıdır. Dolayısı ile akım trafosunun ölçüm sınıfında değişiklik olmaması veya zarar görmemesi için bağlanacağı cihazın akım trafosu üzerinden çekeceği güç belirlenip buna göre seçim yapılması şarttır. Akım trafolarının belirtilen ölçüm sınıfları %25 ile %100 yük arasında geçerlidir. Sekonderden VA olarak fazla güç verebilecek akım trafoları normal akım trafolarına oranla daha pahalıdırlar.


  SEKONDER: 1 VEYA 5 A
  Sekonder akımı 1 A olan akım trafoları 5 A olanlara göre hat üzerinde daha az kayıp meydana getirirler.
  Sekonder akımı 5 A olan akım trafolarının 1 A olanlara göre daha az sargı içerirler bu yüzden hem daha hafif hemde daha ucuzdurlar.
   

Bu Sayfayı Paylaş