Öksüt Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Öksüt Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Öksüt Köyü - Öksüt köyü Develi - öksüt köyü hakkında - öksüt köyü resimleri  İlçe: DEVELİ - İl: KAYSERİ

  Öksüt, Kayseri ilinin Develi ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün adı aslen aksüt olup sonradan değişime uğramıştır.köye ilk gelen hacı recep ogullarıdır. Önde gelen aileler,Topçular, Aytaşlar, Karagözler, Tillacılar, Idıh Ailesi, Cevizliler, Ustalar, Ayverdiler'dır. Bu aileler şuan köyde fazla mevcut değildir, Özellikle İstanbul'da ve Kayseride yaşamaktadırlar.

  Köyde başta öksüt kalesi olarak bilinen tarihi kale olmak üzere birçok tarihi kalıntılar vardır. Bu kalıntılar uzun yıllardır yağmalanmıştır.

  ÖKSÜT KÖYÜ tamamı ile tipik bir İç Anadolu köyü özelliği taşımaktadır. Giyim kuşam modern çağ özelliklerini taşısa da, eski giyim kuşamlar şuan mevcut olarak giyilmemektedir. Nişan, düğün, sünnet gibi törenlerde gelenek ve görenekler devam ettirilmektedir. Düğünlerde kadınlar ve erkekler ayrı odalarda eğlenirler.Tef ve benzeri çalgılar kullanılarak oynarlar. Gençler düğün meydanında oynar. Çocuklar para toplar. Kız evi ve erkek evi düğün gününe kadar birbirlerine görünmemeye çalışırlar. Kız evi yada erkek evi herhangi bir şekilde karşı taraftan birisini ele geçirirse, yüzünü karaya boyayarak karşı tarafa yollar. Düğünlerde sadıçlar vardır. Sadıçlar damadı korurlar. Herhangi bir şekilde damata ait bir eşya yada damat çalınırsa, çok ağır bedeli güç ödenecek cezalar ile sadıçlar cezalandırılır.

  OYUN: En çok bilinen ve geçmişte çok yakın zamanlarda oynanan mahalli oyunun ismi HARAR isimli saklambaç oyunudur. Çok kişili oynanan bu oyunda bir daire çizilir ve bu daire rakip oyunculardan korunulur. Rakip takım geniş bir alanda dağılarak saklanır. Ebe olan takım hem daireyi korur hemde rakip takımı avlamaya çıkar. Yakalanan takım elemanları dayak atılarak (zarar vermeyecek ölçüde) daireye hapsedilir. Ve tüm oyuncular bu şekilde toplanılır. Her yakalanan oyuncu Harar diyerek daireye getirilir. Daire içindeki oyuncular dışarıdan gelecek yardımla kurtarılırsa oyun aynı şekilde devam eder. Yakalanan tüm oyuncular daireye hapsedilirse oyun sona erer ve rakip takım ebe olur ve oyun devam eder.

  Kayseri iline 114 km, Develi ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köy Develi ilçesinin Güney doğusundadır. Köyün üç tarafı dağlarla çevrilidir. Meşelik ormanları köy ile zile kasabası arasındadır. Köyün çıkış yönü bir boğazı andırır. ve bu boğazda Gazi kasabası yer almaktadır. Zamantı tünelinin yapıldıgı bu köyde yapılan tünel çalışmaları köyün mevcut su kanallarını kapamıştır. En meşhur su kaynakları, Su çıkan, Eşek yolu, Havul' dur. Tünel kazı esnasında Dünyanın en kaliteli kaynak suyu bulunmuştur. Bulunan bu kaynak suyu, civar ilçelerin tamamı ile içme suyu sorununu çözebilecek kadar çoktur. Bitki örtüsü bozkır olan Öksüt köyü, Özellikle tünel çalışmasından sonra susuz kaldıgı için tamamen kuraklaşmıştır. Tarım ile uğraşan köy, bu alanda ciddi manada sıkıntıya girmiş, bağlar bahçeler kurumuştur. Halk tek geçim kaynağı olarak hayvancılıga yönelmiş, yada köyden göçmek zorunda kalmıştır. Hayvancılıkla uğraşıldıgı için dışarıdan ilk köye girildiği anlarda çok büyük bir tezek kokusu hissedilmektedir. Köy sokakları parke ile kaplandığı için az da olsa temiz görünmekle beraber, parke olmayan kısımları fevkalade bakımsızdır. Köy içinden geçen dere kurumuştur. Köy içerisinde değişik yerlerde bulunan pınarlar kurumuştur.

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanazılasyonuvardırPtt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal durumdadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Öksüt Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş