Öfkeyi Yenmenin Yöntemleri - Öfkeyi Kontrol Altına Alma Yöntemleri

'Psikoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Öfkeyi Yenmenin Yöntemleri - Öfkeyi Kontrol Altına Alma Yöntemleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Öfkeyi Yenmenin Yöntemleri - Öfkeyi Kontrol Altına Alma Yöntemleri  Öfke, her insanda bulunan, doğal bir duygudur. Her şey gibi öfke de yerinde olmalıdır. Ama bazı insanlar vardır ki öfkelendiklerinde, öfkelerini kolay kolay dindiremezler. Öfkeyi yatıştırmanın bazı yöntemleri var. Bu yöntemleri uygulayarak, öfkelendiğinizde sakinleşebilirsiniz. Size öfkeyi yenmenin yöntemleri hakkında bilgileri derledik.

  Uyuma ve ya Uzanma
  Uyuma ve ya uzanma bu durumlar için çok güzel bir yöntemdir. Sinirli olduğunuz bir anda uzanır ya da uyursanız, kalktığınızda kendinizi hiçbir şey olmamış gibi hissedeceksiniz.

  Gevşeme
  Olduğunuz yere oturun. Derin nefes alın. Başka bir şey düşünmeye çalışın. Hayaller kurarak öfkenizi dindirin. Sizi sakinleştirebilecek mekanlar, olaylar düşünün.

  Sabır
  Gergin bir ortamda olabilirsiniz. Böyle bir ortamdaysanız sabredin. Ortamdan gideceğiniz anı düşünün.

  Mizaha Yönelin
  Uzun süre geçmiş ve öfkeniz hala yatışmamışsa tv, internet ve ya kitap aracılığı ile mizaha yönelin. Öfkeniz yatışacaktır.

  Farkında Olun

  Öfkeliyken, karşılaştığınız durumlar sizlerde daha abartılı, daha kötü gözükecektir. Bu yüzden sakin olun. Bunun gerçekten böyle olduğuna inanın. Tepkinizi sakinleştikten sonra ortaya koyun. Mantıklı düşünmeye çalışın.

  Umutsuzluğa Kapılmayın

  Her sorunun kolay ya da zor bir çözümü vardır. Kötü bir durumla karşılaştıysanız asla umutsuzluğa kapılıp öfkelenmeyin. Bu işleri daha zor hale getirecektir. Akıllı çözümler bulmaya çalışın.

  Sorunları Çözme
  Öfkenizi dindirmeye çalışırken, olayı düşünüp üzülmek yerine, yapabileceklerinizi düşünün. Problemi çözerseniz öfkeniz kaybolup gidecektir.

  İletişim
  Eğer, karşınızdaki bir kişiye öfkelenmişseniz iletişiminizi iyi kurun. Asla yanlış anlaşılmalara yer vermeyin. Niyetinizi iyi belli edin. Önce düşünüp sonra konuşun. Karşınızdakini anlamaya çalışın. Onun da öfkelendiğini unutmayın. Her söze anında cevap vermeyin. Soğukkanlı olun.

  Amacınız
  Amacınızı unutmayın. Karşınızdakine sinirlenmişseniz ona zarar vermeye çalışmayın. Olayı çözmeye çalışın.

  Kendinizi Basit Görmeyin
  Bir durum karşısında bütün planlarınız bozulduysa hemen sinirlenip etrafa saldırmayın. Daha iyi bir plan yapabileceğinize inanın.

  Alıntı
   

 2. ödevime çok yardımcı oldun teşşekürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Öfkeyi Yenmenin Yöntemleri Forum Tarih
Öfkeyi Kontrol Etmenin Yolları Psikoloji 15 Mayıs 2011
Sınav Stresini Yenmenin Yolları Nelerdir Rehberlik 29 Mart 2012
Kanseri Yenmenin Yolları Nelerdir? Genel Sağlık 24 Aralık 2011
Çekingenlik-Çekingenliği Yenmenin Yolları Psikoloji 15 Ekim 2010
Bitmeyen aşk acısını yenmenin reçetesi Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 24 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş