Öcalan 5 yıl içinde serbest!

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda sebradılan21 tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Öcalan 5 yıl içinde serbest! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Terör örgütü PKK hakkında çarpıcı tespitler. Washington Kürt Enstitüsü Başkanı Kerim'den Talabani'ye sitem..  Kürt politikaları Erbil'den olduğu kadar Washington'dan da şekilleniyor. O politikaların şekillenmesinde Washington Kürt Enstitüsü önemli bir merkez.

  Merkezin başında Dr. Necmeldin Kerim yer alıyor. Kerim, Molla Mustafa Barzani'nin en güvendiği isimlerden biriydi. Halen Barzaniler'e çok yakın. PKK'nın iç dinamiklerini ve karar mekanizmalarını iyi tanıyor. Kerim'e göre Erbil'de düzenlenecek toplantı gerçeküstü beklentilere yol açtı.

  Celal Talabani'nin oğlu Kubat ise Washington Kürt Bölgesel Yönetimi temsilciliğini yürütüyor. Bir nevi, ABD yönetimi ve Erbil arasındaki iletişimi sağlıyor.

  Talabani, Obama yönetiminden umutlu bir portre çiziyor. ABD, Irak'tan çekildikten sonra Kürt bölgesinde bir üs istediklerini saklamıyor ancak ne derse desin Kürtlerin, Washington'da eski forsları yok. Talabani'nin ofisinde asılı duran '2009 hedefleri' durumu ele veriyor. Hedefler, 'Kürt bölgesine heyet götürmek, Washington'da kültürel etkinlik düzenlemek' gibi maddelerin ötesine geçemiyor. Akşam gazetesinden Nagehan Alçı Enstitü Başkanı Necmeldin Kerim ile görüştü.

  Silah bırakmayacaklar

  Bu toplantıda bir ateşkes çağrısı yapılabilir ancak örgüte silahı nasıl bıraktıracaklar? Bu olmaz, olmayacak. Silahlı ya da değil hiç bir direniş grubu 'Hadi o zaman silah bırakalım' demez.

  Bu mesele, Türkiye'nin meselesi. Bu yüzden yalnızca PKK ve Türk hükümeti arasında çözülebilir. Tabii ki doğrudan PKK olmaz ama onun adına temsilcilerle... Türkiye PKK'yı hep Kandil'de arıyor ve büyük bir yanlış yapıyor.

  Artık af için çok geç

  Artık değil. Öcalan yeni yakalandığında olabilirdi. O zaman Abdullah Gül Başbakan'dı, Washington'a gelmişti. Mehmet Ali Birand da buradaydı. O zaman Birand'a bir röportaj vermiş ve 'Af sorunu çözer' demiştim. Artık çözmez.

  Öcalan'ın etkinliği azalıyor

  Öcalan yakalandığında güçlerini ateşkese davet etmişti. Örgüte Türkiye'yi terk etmesini söylüyordu, dengeler altüst olmuştu. Şimdi ise örgüttekiler daha bağımsız hareket edebiliyorlar. Artık her şeyi Öcalan kontrol etmiyor.

  5 yıl içinde Öcalan serbest

  Politik adımlar atılacağının garantisi... Anayasada değişiklikler, Kürt kimliğinin garantiye alınması, bir de Öcalan'ın hapishanedeki durumunda iyileştirme yapılması; yalnızlığından kurtarılması vesaire. Zaten 5 yıl içinde, onun serbest bırakılacağını düşünüyorum. Türkiye o yönde ilerliyor.

  Ahmet Türk gibi arabulucular kullanılmalı

  Hayır, olmaz. Irak'taki Kürt bölgesinde gruplar hiçbir destek olmadan 70'lerde, 80'lerde ayakta kaldılar. Kimyasal silahlara rağmen yılmadılar. Barzani ve Talabani bunu iyi bilirler. Üstelik PKK Türkiye menşeli. Yani oradan çözüm lazım. İki taraf arasında Ahmet Türk gibi arabulucular kullanılmadan bitmez.
  Talabani adil davranmalı
  Hayır, gerçekçi de değil, doğru da... Talabani bu tabloda arabulucu olmak istiyorsa adil davranmalı. Talabani öyle söylediği için PKK dağılmaz. Bunu o da biliyor. 1992'yi hatırlayın. Türkiye, KDP, KYB hep birlikte PKK'nın üzerine gitmişlerdi. Ne oldu? Örgüt daha da güçlendi. Bence, Talabani yaptığı açıklamalarla asıl PKK'yı iknaya çalışıyor.

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Nisan 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Öcalan yıl içinde Forum Tarih
Türkiye Öcalan için ne söz verdi? Haber Arşivi & Gündem 25 Haziran 2010
Bölge'de Öcalan gerginliği, 50 gözaltı Yurt İçi Haberler 15 Şubat 2009
Öcalan hakkında şok iddia! Yurt İçi Haberler 22 Eylül 2008
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
1914-1918 yıllarında devam eden birinci dünya savaşı neden Dünya Savaşı denilmiştir Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş