Öşlü Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Öşlü Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Öşlü Köyü - Öşlü Köyü Hakkında - Öşlü Köyü Tanıtımı - Öşlü Köyü Resimleri  Öşlü, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1866 yılında ve Sultan Abdülaziz döneminde idari teşkilat yeni bir statüye kavuştu. Buna göre Zülkadiriye Eyaleti kaldırılarak, Maraş ikinici sınıf bir sancak haline getirilerek Halep Vilayetine bağlanmıştır. Bu dönemde Maraş'ta büyük bir idari ıslahat yapılmıştır. Maraş civarında bulunan yörük aşiretleri, kasaba ve köylerde iskan edilmişlerdir. Maraş Sancağı (liva) mutasarruf tarafından idare edilmekteydi. Livaya bağlı kaza (ilçe), nahiye ve köyler bulunmaktaydı.

  Maraş İdari Taksimatı :
  Merkez İlçe
  Bertiz Nahiyesi
  Camustıl Nahiyesi
  Nedirli Nahiyesi
  Şekeroba Nahiyesi
  Yenicekale Nahiyesi

  - Camustıl Nahiyesine Bağlı Köyler : Köyler;
  Araplar
  Arabanlı Bucağı
  Delihacılı
  Fatmalı
  Hartlap (Elmalı)
  Hartlap Kalacık Mezrası
  Karçoban Orçan
  Önsen Höyüğü
  Örşlü
  Yeşildere

  görüldüğü gibi köyün bu belgede ismi örşlü iken sonrasında gide gide öşlü olmuştur. örşlü isminin kaynağı ise bilinmemektedir

  Zamanında Çapanoğlu ismindeki bir kişi çetesi ile birlikte şu an sır barajı altında kalan ovada bulunan köye baskın yapıp, evleri yağma edip yakmasından dolayı, köylüler korunmak amacıyla bir karar alarak,şimdiki köyün bulunduğu yere yerleşirler Köyün geçmişinin ise adana(osmaniye) civarindan gelen avşar türklerine ve daha öncesinden suriye ve öncesi asyadan göç edenlere dayandığı bilinmektedir. Tipik KAHRAMANMARAŞ yöresinin özelliklerini sergiler..Köyün en meşhur yemeği ise külekömme diye tabir edilen bir tür tavuk yemeği ve İÇLİKÖFTEdir.

  Coğrafya

  köy Kahramanmaraş şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. ulaşım imkanı önceden kısıtlı idi ancak son yapılan çalışmalar neticesinde ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir..

  Köy iki tepe arası dere boyunca kurulmuştur.. Yazları özellikle şehirden gelen insanlarla dolup taşar şenlik yerine döner. Bağcılık va bahçe işleri yaygındır... iklim olarak maraşın en iyi iklimine ve yeşilliğine sahiptir... köyün sonunda yani eski köyün"göçtüğü" bilinen yerde sır barajı vardır....bir başka söyleyişle köyün tarihi sular altında kalmıştır denilebilir sır barajı gelmezden evvel geniş ovada köylüye ait tarlalar varken şimdi ise köyün tarımsal imkanları biraz daralmıştır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 555
  1997 383

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca köyden yaz aylarında İnşaat ve boyacılık yapmağa giderler.köyde bulunan kırmızı biber üretimi imalat hanesi köy ekonomisine katkı sağlamaktadır...

  köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için muhtarlık seçimleri yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009-..... MEHMET BOZKURT


  |[[2004-2009]bünyamin doğru]

  [[1999-2004]mehmet kaplan]
  [[1994-1999]mehmet kaplan
  [[1989-1994]mehmet kaplan]
  [[1984-1989]AHMET KAYA]

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Öşlü Köyü Merkez Forum Tarih
Poslu Köyü Eşme Uşak Uşak Tanıtımı 19 Nisan 2010
Tongöşlü Köyü Serik Antalya Antalya Tanıtımı 2 Nisan 2010
Ses boşlukta niçin yayılmaz kısaca Sorular ve Cevaplar 21 Ocak 2017
Demiryolu rayları döşenirken rayların arasında boşluk bırakılmasının sebebi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 28 Kasım 2016
Dosluce Mahallesi İlköğretim Okulu Bilgileri Adaklı Bingöl Bingöl Tanıtımı 14 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş