Öğretmenler kadro için yargı yoluna gidiyor

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 20 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Öğretmenler kadro için yargı yoluna gidiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) - Bir öğretmenin atamasının basına yansıması ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, söz konusu atamanın KPSS'ye tabi olmadan yapıldığını kabul etmesi sonrasında başlatılan dilekçe ile kadro isteği kampanyasına MEB'den yanıt geldi. MEB, söz konusu atamaları sadece KPSS ile yapacakları yanıtını verdi.
  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, Van'a atanan bir öğretmenin KPSS'ye tabi olmadan atamasının yapıldığını kabul etmesi öğretmenleri harekete geçirdi. Olayın ortaya çıkmasının ardındankamudan.com isimli site bir dilekçe hazırladı. Söz konusu dilekçe ile 01 Eylül 2005-28 Haziran 2007 tarihleri arasında KPSS puanının yetersiz olması nedeniyle atanamayan veya o dönem başvuruda bulunamayan tüm öğretmen KPSS olmadan atanması öngörülüyor. Söz konusu dilekçe ile Milli Eğitim Bakanlığı'na çok sayıda öğretmenin başvurması sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

  Bakanlık, verdiği yanıtta, “Bakanlığımız her hizmet sınıfındaki persone1 ihtiyacı,, Başbakanlık tarafımdan atama izni verilen kadro sayısı sınırlılığında ilgi (b) karar ile ilgi (c) ve (d) yönetmelikler çerçevesinde yapılan duyurular doğrultusunda müracaatları kabul edilen adaylar arasından tercihlerindeki puan üstünlüğüne göre atama yapılmak suretiyle karşılanmaktadır. Alınacak öğretmen sayısı, mezun oldukları yükseköğretim programı ve başvuru şartları konusunda basın ve yayın yoluyla ve Bakanlığımız meb.gov.tr ve personel.meb.gov.tr internet adreslerinden duyuru yapılmaktadır. Yapılan öğretmen alımları ile ilgili duyuruları izlemeniz ve müracaat şartlarınızın uygun olması halinde usulüne uygun başvuruda bulunduğunuz takdirde durumunuz değerlendirilebilecektir” açıklamasında bulundu.

  -YENİ KAMPANYA “DAVA DİLEKÇESİ”-

  Söz konusu yanıt üzerine kamudan.com isimli haber sitesi, bu sefer bir “dava dilekçesi” hazırlatarak, söz konusu durumu yargı yoluna taşınması yolunda bir kampanya başlattı. Dava ile ilgili tüm hazırlıklar yapılırken hazırlanan dava dilekçesi sitede yayınlanmaya başlandı. Sitede, dava ile ilgili olarak öğretmen ve öğretmen adaylarına tüm yardımların yapılacağı açıklandı. (ANKA)

  mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Öğretmenler kadro için Forum Tarih
Öğretmenler cumhuriyet sizden fikri hür vicdanı hür irfanı hür nesiller ister ne demek açıklaması Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Öğretmenlerin Yurt kalkınmasında yeri ve önemi kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 18 Ağustos 2015
Öğretmenlerimize karşı görev sorumluluklarımız nelerdir kısaca Sorular ve Cevaplar 31 Mart 2014
Öğretmenler Günüyle İlgili Kısa Yazı Öğretmenlerimizin Bölümü 20 Kasım 2013
Öğretmenler Günü Kompozisyon Makaleler-Denemeler 17 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş