Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü - 16 Mart

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü - 16 Mart konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü - 16 Mart
  Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü hakkında genel bilgi  II. Mahmut döneminde, 1838 yılında, çocukların “rüşt” (erginlik) yaşına kadar okuyabilmeleri için Ortaokul düzeyinde Rüştiyeler açıldı. Çocuklar rüşt yaşına kadar bu okullarda öğrenim gördüler. 16 Mart 1848 tarihinde Rüştiyelere öğretmen yetiştirmek üzere üç yıl süreli Darül Muallimin-i Rüşdi adını taşıyan bir okulun kurulduğunu görüyoruz. Bu tarih, öğretmen okullarının ilk kuruluş tarihi olarak kabul edilmektedir ve bu tarihe göre 16 Mart 2002 gününü öğretmen okullarının 154. kuruluş yıldönümü olarak kutluyoruz.

  1973 yılında yürürlüğe giren 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu öğretmenlerin yüksek öğrenim görmeleri zorunluluğunu getirdiğinden, ilkokullara Sınıf Öğretmeni yetiştirilmesi için 1974-1975 öğretim yılından itibaren İlköğretmen Okullarının bir kısmında iki yıllık Eğitim Enstitüleri açıldı. 1982 yılında yürürlüğe giren 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile iki yıllık Eğitim Enstitüleri Eğitim Yüksek Okuluna dönüştürülerek Eğitim Fakültelerine bağlandı. Eğitim Fakülteleri olmayan yerlerde de Rektörlüklere bağlandı. Eğitim Yüksek Okullarının süresi 1989-1990 öğretim yılından itibaren dört yıla çıkarıldı. Eğitim Yüksek Okullarının bazıları Eğitim Fakülteleriyle birleşti ve bu kurumlar "Sınıf Öğretmenliği Bölümüne" dönüştü. Rektörlüğe bağlı olan Eğitim Yüksek Okulları da Eğitim Fakültelerine dönüştürüldü. Günümüzde öğretmen yetiştirmede karşılaşılan yetersizlikler ve yaşanan sorunlar, geçmişteki başarılı modelleri anımsamaya, zaman zaman o modellere özlem duyulmasına neden olmalı ki; öğretmen okullarının kuruluş yıl dönümleri düzenli olarak kutlanmaktadır.

  Biz de öğretmenlik ruhunun kazandırıldığı, öğretmen yetiştirmede niteliğin önemsendiği 155.yıl önce başlatılan ve uzun yıllar sürdürülen uygulamaların her zaman anımsanmasını diliyor, öğretmenlerimizi sevgi ile saygı ile selâmlıyoruz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Öğretmen Okullarının Kuruluş Forum Tarih
Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü Hakkında Bilgi Öğretmenlerimizin Bölümü 31 Ocak 2012
Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümüyle İlgili Yazı Makaleler-Denemeler 31 Ocak 2012
Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü İle İlgili Konuşma Metni Öğretmenlerimizin Bölümü 23 Aralık 2011
Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü İle İlgili Genel Bilgi Özel Gün ve Geceler 23 Aralık 2011
Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Hakkında Bilgiler Özel Gün ve Geceler 18 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş