Öğretmen Ne İş Yapar? Görevleri nelerdir?

'Öğretmenlerimizin Bölümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Öğretmen Ne İş Yapar? Görevleri nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Öğretmen nedir
  öğretmen ne yapar
  öğretmenin görevleri


  Öğretmen, bir bilim dalını, bir sanatı, bir tekniği veya belli bilgileri öğretmeyi kendisine meslek edinmiş kimse. İlkokulda öğrenciler "öğretmenim" diye öğretmenlerine hitap ederler.

  "1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 43. Maddesine göre, öğretmenlik, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir."

  Görevleri

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmeliklerine göre genel olarak öğretmenlerin görevleri şunlardır.

  * Kendilerine verilen ve yetkili sayıldıkları dersleri okutmak,
  * Okuttukları derslerle ilgili uygulama ve deneyleri yapmak,
  * Serbest çalışma saatlerinde öğrencileri gözetlemek,
  * Ders dışında okulun eğitim, öğretim ve yönetim işlerine katılmak,
  * Kanun, yönetmelik ve emirlerle tespit edilen ödevleri yapmak,
  * Öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenmek.

  Ayrıca öğretmenlerin öğrencilerini yetiştirme konusunda her fırsattan yararlanmaları, hizmet ruhu beslemeleri, ödevden kaçınmamaları, öğrencilerine iyi bir yardımcı ve kılavuz olmaları, eğitim işlerinde bütün tutum ve davranışlarıyla örnek olmaları istenir.

  Öğretim görevi sırasında öğretmenlerin, öğrencileri kişisel çalışmalara yöneltmeleri, zümre öğretmenleriyle yakın bir işbirliği sağlamaları, öğrenci ödevlerini ilgili yönetmeliğe göre inceledikten sonra geri vermeleri, sınav yönetmeliğine göre görevlendirildikleri sınavlarda bulunmaları, öğrencilerinin başarılarını ölçerek değerlendirmeleri, kanaat dönemleri sonunda verilecek karne notları için gerekli sözlü-yazılı yoklamaları yapmaları beklenir.

  Ders görevi sonunda öğretmenlerin yapmaları gereken işler bitmez.Mesai saati bitiminden sonra öğretmenlerden yıllık ders dağıtım planlarını yapmaları, dersler için hazırlık yapmaları bunun için materyaller hazırlamaları, yaptıkları yazılı yoklamaları değerlendirmeleri, öğrenci davranışlarıyla ilgili gözlem formlarını değerlendirerek öğrencinin gelişimini izlemeleri, öğrencilerinin daha iyiye ulaşması için ne gibi tedbirler alması gerektiğini inceleyip sorgulaması beklenir.

  Eğitim çalışmaları sırasında öğretmenler, okul yönetiminin belirlediği günlerde okul nöbeti tutmakla, kendisine verilen eğitsel kulüpleri kurarak çalıştırmakla, öğretmenler kurulunun kararlarıyla kendisine verilen sınıfın eğitim işlerini düzenlemekle, Tebrikler Dergisi'ni okumakla yükümlüdürler. Öğretmenler, öğretim, eğitim ve bilim ödevinden başka bir ödev alamazlar. Kendi okullarından başka okullarda ek olarak bilim, öğretim ve eğitimle ilgili bir işte çalışacak olan öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin almaları şarttır.

  Öğretmenler, önce okul müdürlerinin, sonra Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İller Kanunu'na göre mahalli mülkiye amirinin, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin denetimine bağlıdır. İlköğretim öğretmenlerinin nakil ve tayini il idaresince; lise öğretmenlerininki ise bakanlıkça yapılır. Öğretmenler, okullar saymanlığından maaş alırlar ve Emekli Sandığı'na bağlıdırlar.

  Ülkemizde her yıl 24 Kasım günü, "Öğretmenler Günü" ve o hafta "Öğretmenler Haftası" olarak kutlanır. Günümüzde öğretmenlik mesleğine hakettiği değer verilmemekte ve yanlış politikalar yüzünden bu meslek hakettiği değeri bulamamaktadıÖğretmenliğin Tarihi Gelişimi Öğretmenliğin bir meslek olarak icra edilmesinin en bilinen örneği dir. Sofistlerin yerleşim yerlerini dolaşarak buralarda halkı eğittikleri bilinmektedir.


  kaynak wikipedia​
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Ocak 2017

 2. bence güzel çünkü : aradığımı buldum tavsiye ederim...
   

 3. Bencede güzel bir yazı olmus
  Ama daha ayrıntılı olabilirdi
  Hep görevlerini yazmıssınız
   

 4. ay ayrıntılı olmasın zaten vaktim az
   

 5. Güzel ama daha ayrıntlı olsa daha iyi olur ama beğendim.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Öğretmen İş Yapar Forum Tarih
Çiçek,Örgü,Dokuma Öğretmeni Ne iş Yapar ? - Görevleri Meslekler Rehberi 2 Aralık 2008
Öğretmen Nedir Görevleri Nedir ne iş yapar Meslekler Rehberi 23 Kasım 2008
Öğretmenler cumhuriyet sizden fikri hür vicdanı hür irfanı hür nesiller ister ne demek açıklaması Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Öğretmene röportaj soruları kısaca Sohbet & Muhabbet 22 Ocak 2017
Öğretmen ile ilgili kompozisyon örneği Öğretmenlerimizin Bölümü 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş