Öğrenme Nedir - Öğrenme Hakkında Bilgi

'Açık Öğretim AÖF' forumunda SeLeN tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Öğrenme Nedir - Öğrenme Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  öğrenme kavramı - açık öğretim sosyoloji dersleri konu anlatımı - aöf davranış bilimlerine giriş konu özeti - öğrenmenin yolları

  Öğrenme kavramını tanımlayarak, öğrenmenin yaşamımızdaki önemini tartışabilmek

  • Öğrenme konusu yaşamımızda öylesine önemlidir ki, bir bakıma, tüm yaşamımızın bir öğrenme ve değişme sürecinden ibaret olduğu söylenebilir.

  Ancak, öğrenmenin yalnızca akademik bilgilerin kazanılması olarak tanımlanmaması gerekir. Yaşantılar sonucu davranışlarda meydana gelen oldukça uzun süreli değişmelere öğrenme denir. Yaşamımızı sürdürürken tıpkı istendik davranışları olduğu gibi istenmedik davranışları da öğreniriz.

  Öğrenmenin üç temel yolunu; tepkisel koşullanma(Klasik şartlanma), edimsel koşullanma, gözlem yoluyla öğrenme süreçlerini ve davranışlara etkisini açıklayarak tartışabilmek.

  • Öğrenmenin çok çeşitli yolları olmasına karşın, tüm öğrenme durumlarında, öğrenmenin temel özelliklerinin üç ayrı yoldan öğrenildiği önerilmiştir. Bunlar tepkisel koşullama, edimsel koşullama ve gözlem yoluyla öğrenme süreçleridir. Tepkisel koşullamada organizma doğuştan getirdiği bir tepkiyi bir başka uyarıcıya karşı göstermeyi öğrenir.

  Edimsel koşullama davranışların kendi yarattıkları sonuçlarına bağlı olarak değişmesi ve öğrenilmesi sürecidir. Her iki koşullama türünde de öğrenmenin olabilmesi için, öğrenen kişinin belirli uyarıcılarla doğrudan doğruya karşılaşması gerekir. Oysa gözlem yoluyla öğrenmede buna gerek yoktur.

  Başka insanların davranışlarını gözleyerek, söylediklerini dinleyerek ve yazdıklarını okuyarak da öğreniriz. Aslında bizim toplumsal bir varlık olmamızı sağlayan bilgi ve becerilemizin büyük bir bölümü gözlem yoluyla öğrenilmiştir.

  Bu bölümde söz konusu öğrenme türleri ayrı ayrı açıklanmış olmasına karşın, her hangi bir öğrenme durumunda bu öğrenme türlerinden her hangi biri veya üçü birden yer alabilir ve organizmanın öğrenmesini belirleyebilir.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Öğrenme Nedir Öğrenme Forum Tarih
Matematik Öğrenmenin Hayatımızdaki Önemi Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 4 Ocak 2012
Kubaşık Öğrenme Yöntemi Nedir Rehberlik 11 Ekim 2010
Sunuş Yoluyla Öğrenme Nedir Eğitim Videoları & Flash ve Slaytları 11 Ekim 2010
Öğrenme Nesnesi Nedir Diğer Mesleki Bilgiler 11 Ekim 2010
Çocukta öğrenme bozukluğu nedir, nasıldır? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 5 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş