Öğrencilerin Domuz Gribi Aşısı Neden Ay Sonuna Bırakılmaktadır?

'Eğitim Haberleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Öğrencilerin Domuz Gribi Aşısı Neden Ay Sonuna Bırakılmaktadır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Öğrencilerin Domuz Gribi Aşısı Neden Ay Sonuna Bırakılmaktadır?

  Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, domuz gribi virüsüne karşı önlem olarak çeşitli illerde okulların tatil edildiğini ve eğitim-öğretime bugün yeniden başlandığını hatırlatarak, “Sağlık Bakanı Bu Aşının Gerekli ve Yararlı Olduğunda Israrcıysa, Öğrencilerin Domuz Gribi Aşısı Neden Ay Sonuna Bırakılmaktadır?” diye sordu.

  [​IMG]

  Kılıç yaptığı açıklamada, domuz gribi aşısında öğrencilerin ay sonuna bırakıldıklarını belirterek, “Bu durumda okulların tatil edilmesiyle ne sağlanmıştır sorusu yanıtlanmalıdır” dedi.

  Kılıç, uzmanların yaptıkları açıklamalarda ilgili aşının bağışıklık sistemini virüse karşı kuvvetlendirme işlevini 15 ile 30 gün arasında yerine getirebildiğine dikkat çekerek, şunları dile getirdi:

  “Aşının öğrencilere ay sonunda ulaşacağı da dikkate alındığında, öğrenciler önümüzdeki 2 aylık süreçte çetin kış koşullarının başladığı günlerde virüs karşısında savunmasız olacaklardır. Bu anlamda Eğitim Sen olarak soruyoruz. Sağlık Bakanı bu aşının gerekli ve yararlı olduğunda ısrarcı olduğuna göre, ilk etap aşılar içinde, Bakanlığın en büyük risk grubu arasında saydığı çocuklar ve gençler, yani öğrenciler neden yer almamaktadır?

  Öğrenciler aşının yapılması ve etkisini göstermesi için gerekli süre zarfında kendilerini virüse karşı nasıl koruyacaklardır? Havaların soğuduğu, kışın etkilerini göstermeye başladığı şu günlerde, yaklaşık 2 ay boyunca öğrencilerin bu virüse yakalanmamaları için nasıl tedbirler alınmaktadır? Yoksa Bakanlığın aklına yine sadece okulları kapatmak mı gelmektedir?”
   

Bu Sayfayı Paylaş