Öğrenci Hakları Hakkında Bilgi-Öğrenci Hakları

'Hukuk' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Öğrenci Hakları Hakkında Bilgi-Öğrenci Hakları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Öğrenci Hakları Hakkında Bilgi-Öğrenci Hakları


  1- Öğretmen, beni sınava haksız yere almadı ne yapabilirim?
  Cevap::: İlk önce herhangi bir sağlık kuruluşundan rapor alın. yalnız alacağınız rapor aynı günü kapsasın ve eğer saat yazılacaksa rapora sınavdan önceki bir saati yazdırın.(raporu acil servislerden alın aksi halde okuldan sevk almanız gerekir) Daha sonra idareye bir dilekçe ile başvurun mazeret sınavı isteyin.Eğer talebiniz reddedilirse 60 gün içnde bulunduğunuz yer idare mahkemesine dava açarak" mazaret sınavına alnımamanıza dair olumsuz işlemin iptalini isteyin."

  2- Öğretmen haksız yere sınavda notumu kırdı ne yapabilirim?
  Cevap::: Sonuçlar açıklanır açıklanmaz 60 gün içinde (bu kadar süreyi beklemeyin 2-3 gün içinde itiraz edin) idareye bir dilekçe ile başvurarak itiraz edin.
  Olumsuz cevap çıkar ve halen haklı olduğunuza inanıyorsanız 60 gün içinde bulunduğuz yer idare mahkemesinde "......... tarihli ..... dersi sınavından ... olumsuz not almama dair itirazımın reddine dair işlemin iptali" istemli dava açın.
  Sınav kağıdınız mahkemecede okuldan istenilip bir başka bilirkişi olarak sifatlandırılan öğretmene incelettirilecektir. Onun sonucunda notunuz belirlenecektir.

  3- Okul disiplin kurulu haksız yere beni okuldan uzaklaştırdı veya disiplin cezası verdi?

  Cevap:::disiplin cezasınının verididiği tarihten itibaren 60 gün içinde bulunduğunuz yer idare mahkemesinde "....... okul/ünv. ..... tarih ve ..... sayılı (disiplin cezasının niteliği yazılacak) .... cezasının iptali" istemli dava açınız.

  Unutmayın okul idarelerinin her yaptığı işlem dava konusu olabilir. Fakat ilk önce o işleme itiraz edin.İşlem üzerine ret edilen talebiniz üzerine İKİ ADET VE İŞLEMİNDE EKLENDİĞİ DAVA DİLEKÇELERİYLE İDARE MAHKEMELERİNDE dava açın.

  Ayrıca haklı olduğunuza inanmadığınız sırf dava konusu olsun diye dava açmayın.Hem hakkı olanları mağdur edersiniz hemde bu işten maddi yönden zararlı çıkarsınız.
   

Bu Sayfayı Paylaş