Öğdem Köyü Yusufeli Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Öğdem Köyü Yusufeli Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Öğdem Köyü Yusufeli resimleri - Öğdem Köyü Yusufeli hakkinda bilgiler  Öğdem (bucak merkezi), Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Öğdem öğülecek yer manasına gelir.1036 yılında Tuğrul Bey'in(Büyük Selçuklu Devleti'nin kurucularındandan biri,[diğeri,Çağrı Bey])Anadolu'ya ilk seferiyle beraber gelen Türkmen'lerin zamanla bu bölgeleri Türk'leştirmesinden Öğdem de nasibini almıştır.Türk-islam kültürüyle öğünmüş ve gurur duymuştur.Öğdem ismi işte bu manayı ihtiva eder.Öğdemli tarihine sahip çıkar.Öğdem Müslüman Türk köyüdür ve asil'dir asla kibirli değildir. Köyün adı hakkındaki asıl iddia ise,1118 yılında bölgeye gelen kıpçak türklerince kurulan bir kıpçak türk köyü olduğudur.Bölgede,-Atabek Devleti-ni kuran bu kıpçaklar,1267-1578 yılları arasında bölgeye hakim olmuş,1578 osmanlı fethi ile ise osmanlılara bağlanıp, varlıklarını günümüze kadar devam ettirmişlerdir.1303 yılında ,kıpçakları hristiyanlaştırmak isteyen françisken rahiplerince balkan kıpçakları arasında dolaşılarak hazırlanan ve yazıya geçirilen kıpçakça sözlük-codex kumanicus-ta ÖGDEM kelimesinin anlamı,-gururlu,kibirli,asil-olarak geçmektedir.Bu sözlük türkiyede de yayınlanmış olup,isteyenler inceleyebilir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Artvin iline 128 km, Yusufeli ilçesine 23 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 273
  1997 251

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mehmet Öztürk
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş