Öğütlü Köyü Keklit Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Öğütlü Köyü Keklit Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhane İli Köyleri - Öğütlü Köyü Keklit - Öğütlü Köyü Hakkında Bilgiler - Öğütlü Köyü Resimleri  Gümüşhane

  Bilgiler
  Nüfus 399 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 29600
  Alan Kodu 0456 324
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Gümüşhane
  İlçe Kelkit

  Öğütlü, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür. Merkezi bir köy olup komşuları Balıklı Köyü, Çimenli Köyü, Yeni Köy, Aydoğdu Köyü, Yeşilyurt Köyüdür.  Tarihi
  Köyün eski adı "osmanlı kayıtlarnda çeman" olmakla beraber 70 li yıllarda öğütlü olarak değiştirilmiiştir. Köyün eski geçmişi vardır. müslüman Türklerin yerleşmesi ile "çeman" adını almıştır.Köy kelkit havzasının en eski köylerindendir.bilinen 400 yıllık Türk geçmişi vardır.Oğuzların Kayı boyundan KARAKEÇİLİLER tarafından kurulmuştur.Musul bölgesinden gelerek yerleşmişlerdir.sir kolda elazığın hasabur köyünü kurmuşlardır.Kelkitte bilinen 7 adet Karakeçili köyü vardır.Ermenilerden çok zulüm görmüşlerdir.yine köyün etrafında Osmanlıyı kuran bu aşiret mensuplarının yaptırdığı bir çok islam eseri vardır.Türkiyenin her tarafına yerleşmiş olan Karakeçili aşireti Ertuğrul Gaziye bağlılıklarını yüzyıllarca sürdürmüşler ve onu söğüt/Bilecik Urfa Karacadağda,Kırıkkalede çeşitli etkinliklerle anmaktadırlar..

  Kültür
  Köyün bilinen yemekleri siron, börek, katıklı çorba, koyun peyniri, baklava, tatlı sinisi, hamur elde kesilen makarna ve diğer hamurlu yiyecekler.haşıl, un haşılı

  Coğrafya
  Gümüşhane iline 126 km, Kelkit ilçesine 35 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 1770 metre yüksekliktedir. Yüz ölçümü ise 9.6 km ² dir.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları serin ve sıcak, kışları ise soğuktur.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 200-300
  2000 300-350
  1997 300-350-

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Tarımda genelde devletin vermiş oldugu doğrudan gelir desteği, gübre, mazot ve bunun dışında yem bitkileri desteği ayrıca fiğ, yonca, korunga, mısır, tiritlikale gibi ürünlere vermiş oldugu desteklemeden dolayı çiftçilik her geçen zamanda çok yaygınlaşmaya başladı.


  Bu ürünlerin dışında köy halkı kendine yetecek kadar patates, fasülye, lahana, havuç, domates, salatalık, turp gibi yiyeceklerini kendileri yetiştirir.


  Büyük ve küçük baş hayvancılık yapılmaktadır. Küçükbaş olarak koyunculuk yapılmaktadır. Ama son 3-4 yılda küçük baş hayvancılığı iyice azalmıştır. Küçük baş hayvancılğı ortalama 200, 300 adettir. Büyük baş hayvancılığına yönelme artmaya başlamıştır. Ortalama 300, 400 civarında büyük baş hayvan vardır. Büyük baş hayvan besiciliği son 2 yıldır yapılmaya başlamıştır.


  Kümes hayvancılığı olarak ise köy halkının hemen hemen hepsi kendi ev yumurta ihtiyacını karşılayacağı kadar 3,5 adet tavuk yetiştirmektedir.


  ===Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.

  Yolu asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol yeni yapılmıştır, ikinci katını ise 2007 yılının 6-7 aylarında yaptırmıştır.


  İçme suyu 4 ayrı kaynaktan gelmektedir. Ayrıca köyde cep hatları da çekmektedir.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Öğütlü Köyü Keklit Forum Tarih
Avşarsöğütlü Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Tomazra Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Akşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
K.Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş