Çukuryurt Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çukuryurt Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri - Develi Çukuryurt Köyü - Çukuryurt Köyü Hakkında Bilgiler - Çukuryurt Köyü Resimleri  Çukuryurt, Kayseri ilinin Develi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Kayseri İli, Develi İlçesine bağlı, Develiye 34 Km uzaklıkta, Zamantı nehri kıyısına kurulmuş şirin bir yerleşim yeridir. Köy halkı; Artvin, Erzurum, Selanik ve Yerli kökenli insanlardan oluşmuş mütevazi bir insan topluluğudur. Köye gelen Muhacir diye adlandırılan insanlar, 93 Harbi diye adlandırılan Türk-Rus Harbi sırasında, zamanın gençleri Askere gitmiş ve Yaşlılar ile Çocuklar ise Anadoluya doğru göç etmişlerdir. Göç sırasında insanlar sevdikleri beğendikleri yerlere, Devletin de yardımıyla yerleşmişlerdir. İşte bu göç neticesinde Artvin Hot ve Aşağı Maden-Yukarı Maden köylerinden, Erzurum Tortum İlçesinden ve Yunanistan Selanik Kentinden gelen onlarca insan, güzelim köye yerleşerek oradaki yerli insanlarla Kader birliği oluşturmuşlardır. Üç hanelik bir yayla olan yer artık Köy olmuş ve Çukuryurt Köyü adını almıştır.Köyün Güneydoğuda Yenice-Hüseyinli, Doğusunda Bakırdağı, Güneyinde Satı, Batısında Hoşça, Kuzeybatısında Ayşepınarı Firaktın ve Kuzeyinde Epçe ve Gömedi (Yeşilyurt) köyleri bulunmaktadır. Köy insanı Hayvancılık ve Tarımla uğraşmaktadır. Önceleri küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmakta idi, ancak; sonradan köyde küçükbaş hayvancılık insan göçü nedeniyle azaldı ve sonradan tamamen bitti. Köyde kalan insanlar artık büyük baş hayvancılık yapmaktadırlar. Köyde ziraatçilik devam etmektedir.Hububat olarak; Buğday, Çavdar, Arpa, Nohut ve Fasulye yetiştirilmektedir. Ayrıca Elma başta olmak üzere bir çok meyve çeşidi de yetiştirilmektedir.

  Ancak ne yazık ki bu güzel şirin köy şu an projesi devam eden Gümüşören Barajı havzasında kalacaktır. Gümüşören Barajı Zamantı Nehri üzerinde bulunan Frakdin köprüsünün yaklaşık 2 km akış yukarısında olup sulama ve enerji üretimi amaçlı bir tesistir. Baraj talveg kotu 1270 m, kret kotu 1294 m, kamulaştırmaya esas teşkil edecek maksimum su kotu ise 1292 m’dir. Bu kapsamda Çukuryurt köyünün 1292 m kotu ile Zamantı Nehri arasında kalan bir kısım arazisi su tutulmaya başlandıktan sonra Gümüşören Barajı rezervuarında kalacaktır[1].

  Kültür

  Mutfak

  ÇUKURYURT EKMEĞİ

  Malzemeler: Çukuryurt Unu, Çukuryurt mayası ve tuz. (Çukuryurt Unu deyip geçmeyin lütfen. Çukuryurt unu olmazsa Çukuryurt ekmeği de olmaz. Ayrıca maya da köye hastır).

  Yapılışı; Yeterli miktarlarda Un, Maya ve tuz. ılık su karıştırılarak kulak memesi kıvamında yoğurulur. Dinlenmeye bırakılır. Dinlendikten sonra yumruk kadar bezeler haline getirilir. Bezeler de bir miktar dinlendirilir. Köyün taş fırını iyice ısındıktan sonra el ile açılan bezeler küreğe konarak fırına sürülür. Ekmeklerin yüzü kızarana kadar pişirilir. Kokusu mis gibi etrafa yayılan ekmek artık pişmiş demektir. Fırından çıkarılır ve soğumaya bırakılır. Önce kapıdaki kedilere sonra da gelen geçen komşulara ikram edilir. Kalan ekmek eve götürülür ve 2-3 gün müddetinde tüketilir. Artık yenisi pişirilmesi gerekir.

  ÇUKURYURT KETESİ

  Malzemeler; Çukuryurt Unu, Yağ ve Tuz.

  Yapılışı; Yağ, tuz ve un bir tavada kavrulur. Un içerisine yeterli miktarda tuz karıştırılarak yağda kavrulur. (Bu Köyde Kavut diye adlandırılır). Hazırlanan bu malzeme Normal ekmek için hazırlanan hamur içine koyup ağzı kapatılır. Aynı şekilde taş fırında pişirilir. Fakat kediler keteden pek hoşlanmaz.

  YEMEKLER

  NOHUT YAHNİSİ:

  Malzemeler: 300 gr. Dana eti kuşbaşı, 3 tane soğan, dilediğiniz miktarda salça, tuz, kırmızı toz biber ve yağ

  Yapılışı; Soğan ve et yağda kavrulur. Salça, tuz ve kırmızı toz biber eklenir. Geceden ıslatılmış nohut ilave edilir ve geri kalan işlem Kuru Fasulye pişirilmesi gibidir. Afiyet Olsun.

  PAPA

  Malzemeler: Mısır Unu (250 gr), Su (1 Litre), Tereyağı (100 gr), Ayran veya süt (3 veya 4 Kase, Tuz (İsteğe Bağlı)

  Yapılışı: Öncelikle bir tencere de su kaynatılır. Daha sonra kaynayan suyun içine yavaş yavaş mısır unu ilave edilerek karıştırılır. Karıştırılırken mısır unu’nun topaklanmama sına dikkat edilir. Tabiî bu arada papa nın tuzu da ayarlanır. Papa yaklaşık irmik helvası kıvamına yakın bir katılığa gelinceye kadar karıştırılarak pişirilir. Daha sonra pişmiş olan papa sıcak sıcak bir tepsiye dökülür. Papanın orta yeri havuz gibi çukurlaştırılır. Ortaya eritilmiş tereyağı boca edilir . Papanın yanında kaseler le ayran veya sıcak süt servisi yapılır. Yenilişi: Kaşık ile önce papadan bir miktar alınır. Kaşığınıza aldığınız papayı, isterseniz tere yağına, isterseniz ayran veya süte daldırarak yiyebilirsiniz. Oldukça değişik, lezzetli ve özel bir yemektir. (Lütfen sıcak yiyiniz. Afiyet Olsun…)

  MAKARLAMA

  Malzeme: Un (1 Kg), Tuz (1 Tatlı kaşığı), Su (Yeteri miktarda), Yumurta (1 Ad), Yoğurt (250 gr), Tereyağ (250 gr), Acımtrak Çökelek veya tuluk peyniri (300 gr), Ceviz içi (150 gr Dövülmüş)

  Yapılışı: Makarlama yemeği 2 şekilde yapılır.Yukardaki malzemelerle Erişte hamuru yoğrulur gibi, yumurta ilave ederek hamur yoğrulur. Hamur yaklaşık 2 Cm x 2 Cm ebadında kare kare kesilir. Tencereye yeterli miktarda su konulup kaynatılır. Hazırlanan hamur makarna pişir gibi pişirilir. Pişen hamurun suyu kevgir den süzülerek, geniş bir tepsiye dökülür.

  A-Tepsiye dökülmüş Makarlama nın üzerine bolca sarmısaklı yoğurt ilave edilir. Onunda üzerine eritilmiş tereyağı kaynar şekilde ve üzerinde gezdirilerek dökülür.

  Ya da..

  B-Tepsinin tabanına bir miktar Makarlama dökülerek yayılır üzerine acı çökelek serpilir. Üzerine tekrar makarlama dökülüp yayılır ve yine çökelek serpilir. Bu işleme kat kat olacak şekilde Makarlamanın tamamı tükenene kadar devam edilir. Daha sonra yine Üzerine kaynar şekilde tereyağ dökülür. En son olarak ta Ezilmiş ceviz içi Makarlamanın üzerine serpiştirilir. Artık makarlamamız yemek için hazırdır.

  Yenilişi: Ekmeksiz olarak çatal ile yenir. Afiyet olsun…(Makarlama yemeği taze hamurlada yapılır, daha önceden yapılmış kurutulmuş hamurla da yapılır.)

  Coğrafya

  Kayseri iline 120 km, Develi ilçesine 34 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 216
  2000 240
  1997 286
  1990 421
  1985
  1980 601
  1975 683
  1970 624

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  1-Ahmet Pehlivan
  2-Şah Yusuf (Yusuf GÜN)
  3-İbrahim SUNA
  4-Kazım GÜN
  5-Ahmet IŞIK
  6-Rıfat TİMUR
  7-Şeref SAYILGAN
  8-Kemal TAPUK 1963
  9-Abdullah CAN 1968
  10-Ali YILDIZ 1972
  11-Mustafa ÖZLER 1973
  12-Mevlüt IŞIK 1976
  13-Ali BAYHAN 1977
  14-Şahbender BALCI 1982
  15-Ramazan DURMAZ 1986
  16-Mümin KAYA 1987
  17-Mustafa KILIÇ 1989
  18-Hasan Özler 1994
  19-Rüstem BALCI 1999
  20-Arif YILDIZ 2004
  21-Harun ÖZLER (Halen devam ediyor)

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çukuryurt Köyü Hakkında Forum Tarih
Çukuryurt Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çukuryurt Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çukuryurt Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Çukuryurt Köyü Saray Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Çukuryurt Köyü Gercüş Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş