Çukurpınar Köyü Merkez Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çukurpınar Köyü Merkez Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Çukurpınar Köyü Bilgileri -Çukurpınar Köyü Hakkında - Çukurpınar Köyü Tanıtımı - Çukurpınar Köyü Resimleri  Çukurpınar, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:30 km

  İlçeye Uzaklığı:30 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:422
  1997:468

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında detaylı bilgiler bulunmamakla birlikte, tarihi bir mekan.Bulgaristan sınırına 13 kilometre uzaklıkta bulunan Çukurpınar Köyü'nde rivayetlere göre bir süre Roma İmparatoru Sezar yaşamıştı ve bu nedenle bölge 'Sazara' olarak anılıyordu. 20 yıl önce Çukurpınar ismini alan köyün en önemli özelliği ise artık Sezar'ın yaşadığı yer olmasıdır. Yerleşiminin binlerce yıla dayandığı biliniyor. MÖ515 yılında Pers imparatorunun ordularını bu köyden geçirdiği ve Kırklareli civarında savaş yaptıkları biliniyor. Yine Romu İmparatoru Sezar ın orduları ile bu köyde kaldığı ve geztiği ve bir çeşme yaptırdığı ve çeşmede isminin yazılı olduğu biliniyor. Yazar Sebahattin Ali nin, Köye ait ormanlık alanda öldürülmesi, yakın tarihimizin bir sayfası Bu gün ibarıyla köy bir GACAL köyüdür. Türklerin Köye geliş tarihlerinin 900 lü yıllar olduğu tahmin ediliyor.

  Yemekleri,mantı,kurufasulye,kapama

  Coğrafya

  Kırklareli merkezine 30 km uzaklıktadır. Istıranca dağlarının Bulgaristan sınırı yakınında bulunan köy, doyumsuz orman örtüsü ile kaplıdır.

  Köy sınırları içinde bulunan ve Türkiyenin 7. Büyük mağarası olan Dupsina Mağarası, yılın büyük bölümünde ziyarete açıktır. Mağara; el deymemiş sarkıt ve dikitlerinin yanı sıra 15 çeşit yarasa nın yaşadığı bir mekandır. Ancak son zamanlardaki ışıklandırmalar bu canlıları yuvalarından etmiştir. Köy sınırları içinde bulunan mermer yataklarında Sedef Mermeri üretimi yapılmaktadır. Ancak tüm bu zenginleklerin köy ekonomisine doğrudan bir etkisi olmamaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.kışın olduğu gibi yazında geceleri serindir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :HASAN ÖZTÜRK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (288) 234 40 19-234 42 10
  Cep Telefonu: 0 (543) 845 44 65

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çukurpınar Köyü Merkez Forum Tarih
Çukurpınar Köyü Afşin Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş