Çukurköy Köyü Ovacık Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çukurköy Köyü Ovacık Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çukurköy Köyü Ovacık -Çukurköy Köyü Hakkında - Çukurköy Köyü Tanıtımı - Çukurköy Köyü Resimleri  Karabük
  Bilgiler
  Nüfus 103 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 78300
  Alan Kodu 0370
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Karabük
  İlçe Ovacık

  Çukurköy, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kültür

  köyün kendisine ait yufka tatlısı ve malak yemeği vardır.18.yy den kalma cami bulunmaktadır. Camide yer alan eserlerin bir kısmı çalınmış olmasına rağmen hala tarihi değeri haiz bazı malzemeler görülebilmektedir. Cuma günleri köyün Eğerciler ve Bicikler mahallelerindeki erkekler de merkez camiine gelir ve Cuma namazı topluca kılınır. Namaz sonrasında merkez mahallesindeki hanelerden köy odasına yemekler getirilir ve misafirlerle beraberce yendikten sonra dağılınır. Ayrıca yöreye ait fırın ekmeği yapılmaktadır.
  Coğrafya

  Karabük iline 35 km, Ovacık ilçesine 16 km uzaklıktadır. Divan sisteminde kurulmuş olan köyün Çukurköy (Merkez), Eğerciler, Bicikler (anlamının "Sığır Çobanı" olduğu söylenmektedir) ve Mustafa Ağa Köyü (Halk arasında "Musaköy") isimli mahalleleri vardır. Eskiden dini bayramların her günü bu mahallerden birindeki "oda"da toplanılır ve topluca yemek yenir, namaz kılınır, bayramlaşılırdı. Şimdilerde bu gelenek diriltilmeye çalışılmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ovacık ilçesinin düz alana kurulmuş ender köylerindendir. Merkez Çukur köy ile Bicikler mahallesi arasındaki yol güzergahında tümülüs denilen tipde yığma topraklarla oluşturulmuş mezar bulunmaktadır. Köy alanında bu tümülüs, Kilise mevkii, Aslantaşı ve benzeri pek çok tarihi değeri haiz yapı ve mekan "define" heveslileri tarafından tahrip edilmiştir. Köyün Eğerciler mahallesi ile Safranbolu'nun tarihi Hacılarobası köyü karşı karşıyadır. Bu iki köy arasından geçen ve derin bir kanyon ve harika bir manzara oluşumunu sağlayan çay, Ovacık ile Safranbolu ilçeleri arasındaki sınırı çizmektedir. Köyden bir kaymakam ve bir milletvekili çıkmıştır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 103
  1997 90
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hemen her türlü meyve ağacına rastlanmakla beraber kiraz, ceviz ve erik daha çok görülmektedir. Köy arazisinde çok sayıda yenilebilir türde doğal mantar (meşe, koç, kanlıca, yer yaran, püsküllüce, karaköcen, dolaman vb.) yetişmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Satılmış TEMEL
  1999 -
  1994 - Hasan
  1989 - Hasan
  1984 - Hasan

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var fakat yeteri derecede öğrenci olmadığından faaliyette değildir. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi inşaatı devam atmektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol kısmen asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çukurköy Köyü Ovacık Forum Tarih
Çukurköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çukurköy Köyü Hakkında Bilgi Menemen İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çukurköy Köyü Kocaali Sakarya Sakarya Tanıtımı 9 Mayıs 2010
Çukurköy Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Çukurköy Köyü Havsa Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş