Çukurgelik Köyü Eflani Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çukurgelik Köyü Eflani Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çukurgelik Köyü Eflani- Çukurgelik Köyü Hakkında - Çukurgelik Köyü Tanıtımı -Çukurgelik Köyü Resimleri
  Türkiye'de yeri
  Bilgiler
  Nüfus 124 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 78300
  Alan Kodu 0370
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Karabük
  İlçe Eflani


  Çukurgelik, Eflani ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Çukurgelik köyü Eflani'nin 10 km kuzeyinde yer alır. Ulaşım, Pınarözü- Bakırcılar güzergahından olduğu gibi Ova grup yolunun Seferler ve Günlüce istikametinden de sağlanır. Çukurgelik Köyü, kuzeydeki Kölemezarı meşelik ormanı ile, doğuda Guz ormanlığı ve batıda Çökek ormanlığı gibi üç tarafında yükselen ormanlarla kaplı tepelerin buluştuğu düz ve geniş bir vadide kuruludur. İmam Köyü tarafındaki Kandamış mevkii Çukurgelik vadisinin giriş kapısı niteliğinde bir boğazdır. 35 hane civarında olan Çukurgelik Köyünde 22 hane açık vaziyettedir. Ormanlarla kaplı yüksek tepelerin arasındaki geniş ve yeşil vadinin ormanla buluştuğu noktada olan Çukurgelik Köyü, Kandamış mevkiinden bakıldığında yağlı boya ile yapılmış bir resim kadar güzeldir Eğitim taşımalı olarak yapıldığı köyde kadrolu bir cami imamı vardır. Kandil geceleri, üzerine şerbet dökülerek yapılan lokum ve aşure günü yapılan aşure herkese dağıtılır. Gelenek ve görenekler yaşatılmaktadır. Ayrıca Kurban bayramı süresince 4-5 haneden oluşan gruplar, sıra ile camiye yemek getirip ikram ederler. Kışları Cami arkası, Hacı Ömer'in samanlığının ardı, yazları ise Çorakbaşı denilen köy meydanlarında vakit geçirirler. Adının Kaynağı Ve Tarihçe Bilindiği gibi Oğuz Türkleri 24 boya ayrılmaktadır. Boyların bölünmesi ile oymak, cemaat ve aşiret gibi daha küçük topluluklar ortaya çıkmış, cemaatin bölünmesi ile de üç-beş haneden ve bir aileden oluşan obalar meydana gelmiştir. 1071 yılından itibaren Anadolu'ya ve Eflani'ye yerleşen Türkmenler, yerleştikleri ya da yerleştirildikleri yere genellikle kendi adlarını vermişlerdir. Başka isim alanlar olduğu gibi, yerleştikleri yerin coğrafi özelliği ile kendi adlarının birleşmesinden oluşan bir isimde almışlardır. Örneğin Şeyhler-Şıhlar Türkmen cemaat adı, Ova ve Eflani bir bölgenin adıdır. Eflani'ye yerleşen Şeyhlü cemaati Eflani Şıhlar, Ova'ya yerleşenlerde Ova Şeyhler adını almıştır.

  İşte geçit anlamına yakın olan Gelik bir yer adı, "Çukur" ise buraya yerleşen Türkmen cemaati adıdır.454 Yine bir oğuz boyu olan Kızıl ile , Gelik adının bir araya gelmesi ile oluşan Kızılgelik gibi.. Çukurgelik Köyünün tarihçesi ise Eflani tarihi dahilinde değerlendirilmelidir. Ancak Türklerden önce bu bölgede bulunan medeniyetlere ait yer adları ve kalıntılar vardır. Örneğin Ören,Seldiro mezarlığı,Kölemezarı ve Küçükören, muhtemelen Roma döneminde önemli bir kişiye ait şato ya da bina kalıntılarının bulunduğu yerdir. ayrıca eski çorakta bataklık olmasına rağmen burada petrol olduğu düşünülmektedir.Nitekim bu havaliden kupa tipi taslar, çanak ve çömlekler çıkmıştır. Maşat, Mazla yeri gibi yer adları Türkler döneminde önceyi açıklar Türkler döneminde ise, Çobanoğlu ve candaroğlularından sonra Osmanlı hakimiyetine geçen Çukurgelik köyünün bu bölgeye hangi tarihte yerleştiği bilinmese de 1530 yılından önce geldikleri kesindir. Nitekim 1530 yılı muhaseb-e Vilayet-i Anadolu defteri kayıtlarında 11 hane olan Çukurgelik Köyü, yıllık geliri 1799 akçe ile timarlı sipahi hassı olan köylerden biridir. Nüfus H.937 M. 1530 yılı 455 Hane :11 T. Nüfus:66 456

  Kültür

  Köyde bayramlarda ve ramazan ayında caminin odasında herkes sırayla köylüye yemek verir. Yörede meşhur yemeklerr; bandırma, su böreği.
  Coğrafya

  Karabük iline 54 km, Eflani ilçesine 9 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.köyün etrafı tamamen dağlarla çevrili olduğu için sert bir karasal iklim vardır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 124
  1997 118
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Çukurgelik'in, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  (2009) -İbrahim Gülgeç
  2004 - Saffet Kadim
  1999 - Seyfi Çelebi (merhum)
  1994 - Mehmet Çalışkan
  1989 - Mehmet Çalışkan
  1984 - Sait Çalışkan
  1979 - Sait Çalışkan

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ama kullanımdışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çukurgelik Köyü Eflani Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş