Çukurelma Köyü Elmalı Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çukurelma Köyü Elmalı Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elmalı Çukurelma Köyü Bilgileri - Çukurelma Köyü Hakkında - Çukurelma Köyü Tanıtımı - Çukurelma Köyü Resimleri  Çukurelma ,Antalya Elmalı ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ELMALI

  İl:ANTALYA

  İle Uzaklığı:93 km

  İlçeye Uzaklığı:17 km

  Rakım:1165 m

  Nüfus:

  2000:316
  1997:342

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.ama gençler tarafından araştılmaktadırköy halkı yörük göçebe olup eski köy ve iki mahellenin bir yere toplanmasıyla bu günkü çukurelma oluşmuştur.Çok eski bir yerleşim yerine sahiptir yunan,roma,bizans,Türkler'in yaşam izlerine rastlanır.Köy bir kaç sülaleden oluşmuştur.Kara bahriler,Hatıplar,Duraliler,akıncılar, Alegözler,atalar hayvancılıkla uğraştıkları için hep su başlarında bir sülalenin yerleştiği görülür yerleşik hayat geçiş başalmış hayvancılık küçük baş azalmıştır bunda ormanın dikim yapması önemli rol oynar.Yaylada tarihi yerleşim yerleri vardır.kalesi yıkılmıştırhalk arasında asar denir osmanlıca bir kelime olup asaar ı atikeyorumlayan Hüseyin KOCABIYIK.

  Kültür

  Köy gelenek göreneklerine bağlı olup yörük kültürünü nesilden nesillere aktarımaktadır, yemekleri elmalı ya özgü genel olan her yemek yapılmaktadır. kendisine özgü bilinen yemeği ARABAŞI çorbası;TARHANA çorbası ve KEŞKEK olarak bilinmektedir,ayrıca MUSAFİR PERVERLİĞİ YANISIRA köyde hıdırellez kutlamalarıda yapılmaktadır; buda 6 mayıs;ta olmaktadır;isteyenler katılımda bulunabilmektedirler Doğumdan ölüme kadar,İyi günde kötü günde köyün tutum ve davranışlarından biraz bahsetmeye çalışayım.Hamile bayanlar,Mümkün olduğu kadar çirkin yada sıra dışı insanlara bakmazlar.Çirkin kişilere bakarsa çocuğunun çirkin olabileceği düşünülür.Çocuk doğunca kendisi gibi lohusa bayanlarla karşılaşmamaya çalışır.Kırk erdi,kırk karıştı olmasın diye.Kırkı karışan kişilerin çocuklarının hastalandığına inanılır.Kırkı karışan yada al basan çocuk yani bebek delik taştan geçirilir.Nazar değen çocuğa akraba olmayan bir kocakarı tarafından kurşun döktürülür.Yeni doğan bebek yıkanırken tuz ve çakıl taşı katılan bir kap ile yıkanır.Doğum yapan kişiye çeşitli hediyelerle çocuk görmeye gidilir.Çocuğu kız ise al örtülür,oğlan ise mavi örtü yada giysiler giydirilir.

  Yeni yapılmış evin çatısının bir köşesine mavi,kırmızı çaput,çıtlıktan bir parça ve yumurta takılır.Cuma günleri dikiş dikilmez.Akşamları aynaya bakılmaz, tırnak kesilmez,dikiş dikilmez.Bir erkeğin yolunu bir bayan kesmez.Hava kararmaya başladığı zaman komşudan açı birşey istenmez yada verilmez.Sürülerden kaybolan hayvanları sabah sağ salim bulabilmek için,kurt kuş yememesi için,bir makas okunur ağzı bağlanır herhangi bir yere bastırılrak saklanır.Böylece hayvanı kurt kuş yemez denir.Kapı eşiğine oturulmaz şeytan çarpar denir.Girei akşamları,yani perşembe günleri odalarda buhur yakılır.Yaylada yurt tutacakları yere önceden gidip çalı taş ile bastırılır ki.Sahipli olduğu bilinsin diye.Yayla evleri ne alacık yada alecik denir.Alecik ;yay gibi ucu eğri en az sekiz sopa nın yere çakılması ile kurulur.Sırıkların üstüne kıldan yapılma keçe örtülür.Tabana kadar iner bu keçe. Hemen onun dışına yerden bir birbuçuk metre yükseklikte dizilmiş gargı dolanılır..Kapısıda ;İpe dizilen bu gargılardan oluşur.Bir çengelle diğer gargılara tutturuluverir.Köşeli olmaz alecik;Nedenini bilen kişye rastlayamdım.Belki eskiler biliyordur.Yaptığım araştırmalarda Nedeni ta orta asyaya kadar dayanan bir örf adet oluğunu öğrendim.Şamanizm de Şeytan köşelerde olur inancı varmış.Türklerin Orta asyada ki dinleri şamanizm di biliniği gibi. Çamaşır köyün ortak malı olan çamaşırlıklarda yıkanırdı.Pınarların önüne yapılırmış.İki üç aile aynı anda çamaşırını yıkayabilirdi.Gazanlarda küllü su kaynatılır,bazı kazanlardada durulama suyu kaynatılır.Tokuç ile taş üstüne konan çamaşırlar dövülerek,su kabağı ilede zaman zaman su serpilerek yıkanırdı.Buna yündüm, yada yudum denir.

  Düğünler ise;Kız isteme ile başlar,uygun görülen evlilikler söz kesme ile onaylanmış olur.Nişanla pekiştirilir.Düğün hazırlıkları,Urba görmekle başlar.üğüne çağrılacak olanlar okulanır,yani davetiye gönderilir.Kişinin toplumdaki yerine düğün yapanlara olan akrabalık derecesine,yaşına ve cinsiyetine göre oku gönderilir.Okular;Kiprit,mendil,havlu,gönekİşlik yada yelekdastar,tülbent,Pazen,kumaş şeklinde devam eder. Düğünler üç gün yada bir hafta yapılır. İlk gün çuval azı açılır.gelin yüzü ile biter düğün. Düğünün komutanı,müdürü yada sorumlusu DELİKANLIBAŞIdır.Müsafirlerin karşılanmasından yemesinden yatmasınan ,düğündeki tüm hata ve sevaplardan o sorumludur. düğün sahibi dahi bu kişi ile istişare içinde karar alır.

  Giyimler bayanlar;En içten başlarsak göynekonun üstüne üç etek çitari,sonra Bağırtlak,ve Cebgen giyilirdi.Belede kuşak. Şitari üç etek olurdu,ön eteği kuşağa kıvrılarak sokulur.Ayakta çorap olarak el örgü oyalı renkli yün çorap.Ayakkabı yerine yemeni veya gundura giyilir.Daha eskileri astar yada tülbentin altına fes de giyilirmiş.Yaşlıbayanların namazlık denen dastarının altına fes giydiklkerini görükte,genç bayanların fes giydiği dönemi göremedik.ERKEKLERDE;tene içlik yada gönek denen kolları ve boynu oyalı kaputtan yapılma giyilir.hemen üstüne işlik yada yelek denen;yakasız,içi astarlı genelde dikine çizgileri olan gömlek giyilir.Bele ;Şal kuşak püskülleri olan renkli kuşak takılır.Bugünkü pantolon yerinede Çakşır yada çaşır ,şalvar denen Kıldan yapılma içinde kaputtan astarı olan paçaları dar, uşkurluyanları cepli olan giysi giyilirdi.Çoraplar dizkapağa kadardır.Yünden el örgü,oyalı ve püsküllü olurdu. Ayakta ;yerine göre gönçarık yemeni denen ayakkabı giyilir.Kuşağa da yağlık bağlanırdı.Yağlıkbir çeşit mendildir.

  YEMEK ÇEŞİTLERİ :

  Arabaşı,Höşmerim,Nişasta helvası,Un helvası.Suvan aşı,un çorbası,Gömbe yada kömbe,Yufkanın yanında darı ve mısır ekmeği de vardır.Çive yemeği,genelden farklı olan yemekleriridir.saç arası harikadır.

  DİL: Öz türkçe konuşulur ve istanbul şivesi ağırlık basar.

  Coğrafya

  Antalya iline 93 km, Elmalı ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimiMAKİ örtüsü etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık seracılık;a dayalıdır.Nüfüsun çoğunluğu genç ve orta yaşlı olup gençler çoğunluğu çalışmak için köy dışında bunmaktadırlar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: ORHAN KOCABIYIK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 0 532 505 68 49

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.ÇOBANİSA ve GÖLOVA sağlık oçaklarından yararlanmaktadır,Ayrıca köy odası var olup, muhtarlık bürosu oda içerisinde bulunmaktadır.Ayrıca;eski köy camisi yıkılıp,yerine günümüze uygun modern bir camii yapılmış olup ibadete açılmıştır.Ayrıca köyün sulama kooperatifi işlevine devam etmektedir.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca cep telefonu iletişimi köyün her yerinde OLMASADA KISMEN çekmektedir

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çukurelma Köyü Elmalı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş