Çukurören Köyü Yığılca Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çukurören Köyü Yığılca Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düzce İli Köyleri - Çukurören Köyü Yığılca - Çukurören Köyü Hakkında - Çukurören Köyü Tanıtımı - Çukurören Köyü Resimleri


  Bilgiler

  Nüfus 490 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 81950
  Alan Kodu 0380
  Yönetim
  Coğrafi Bölge karadeniz Bölgesi
  İl düzce
  İlçe yığılca

  Çukurören, düzce ilinin yığılca ilçesine bağlı bir köydür.  tarihi

  Çukurören köyüne ilk yerleşenler anadoluya gelen türk boylarından hayvancılıkla iştigal edenlerin hayvanlarını otlatma ve bol suyu olan bir yer aramaya başlamaları ile bu köyün bulunduğu alanın keşfi ile gelenlerdir. Köy yığılca ilçesi ile en uzak köy olan yaylatepenin tam ortasında bulunması nedeniyle köyümüzde yaşayanlardan birisinin bir han yaparak yolcu konaklatması ile çukurhan olan ve bugün hala kalıntıları köyümüz bulunan handan adını almıştır.zamanla çukurhan olan köyün adı çukurören e dönüşmüştür.ilk yerleşimin hangi tarihlere rastladığı tam olarak bilinmemektedir.köyümüzde 1977 yılında büyük bir yangın felaketi ve 1998 yılında heyelan felaketi yaşanmıştır.köyümüzde köyün kendi özkaynakları ile inşa edilmeye çalışılan 8 yıllık ilköğretim okulu inşaatı bu heyelan nedeniyle iptal edilmiştir.

  coğrafya

  Düzce iline 47 yığılca ilçesine 13 km yığılcanın doğusunda yer almaktadır.karakaş grup yolunu takiben 12. Km den sağa dönüldüğünde köyümüze ulaşılmaktadır. Köy iki mahalleden oluşmaktadır. Çukurören merkez mahalle ve resuller mahallesi.köyümüzün doğusunda bolu ili toprakları, batısında bekirler köyü,doğusunda yoğunpelit ve karakaş köyleri, kuzeyinde ise gaziler köyleri bulunur.

  iklim

  Köyde fındıkçılık yapılır ver köyün genç leri dısarıya çalışmayaya giderler. geçimini sağlamak amaçlı.tipik karadeniz iklimi yaşanmaktadır.yazlar sıcak ver kurak kışlar bol yağışlıve karlı geçer.

  nüfus
  yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 490
  1997 483
  Kültür

  köyümüz eğitime önem veren bir köydür.köyümüzden birçok memur, öğretmen,ve siyasi kişilik yetişmiştir.yurdumuzun pek yerinde görev yapan yetişmiş insan bulunmaktadır.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.orman ürünleri üretimi köyünüz tarımsal kalkınma koop. Aracılığı ile yapılmaktadır.son yıllarda arıcılık ta önem kazanmıştır.
  altyapı bilgileri

  Köyde her iki mahallede ilköğretim okulu bulunmaktaydı. Ancak resuller mahallesinin okulu heyelan nedeniyle kapatılınca bu mahallenin öğrencileri taşımalı olarak akv. Cumhuriyet ilköğretim okuluna nakledildiler. Merkez mahallede halen 1,2, ve 3. Sınıfların öğrenim gördüğü birleştirilmiş sınıflı bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bu okulun 4 ve 5. Sınıfları akv cumhuriyet i.o. Ya taşımalı olarak gitmektedirler. Her iki mahallenin 2. Kademe(6,7,8). Sınıf öğrencileri yığılca orhangazi yibo da yatılı öğrenci olarak eğitimlerini sürdürmektedirler.köyde içme suyu şebekesi vardır. Sabit telefon bulunmakta, gsm operatörlerinin bazılarının kapsama alanındadır. Köyün yolu asfalttır. Sağlık ocağı vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çukurören Köyü Yığılca Forum Tarih
Çukurören Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Çukurören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Çukurören Köyü Gediz Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Çukurören Köyü Keçiborlu Isparta Isparta Tanıtımı 2 Nisan 2010
Çukurören Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş