Çorumda Nerelerde Gezilir?

'Karadeniz Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çorumda Nerelerde Gezilir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorumda nerelere gidilir,Çorum tarihi ve turistik yerleri,Çorumda görülecek yerler,Çorum gezi rehberi,Çorum ilinde gezilecek yerler,

  Çorum gezilecek yerler

  Çorum’da varolan turizm potansiyelini başta Boğazköy-Hattuşa, Alacahöyük ve Ortaköy-Şapinuva olmak üzere tarih turizmi oluşturmaktadır. İlde tarih turizmi yanında; yayla turizmi, av turizmi, kongre turizmi, trekking ve bisiklet turizmi yapılması için uygun ortam bulunmaktadır.

  Çorum Kalesi

  Şehrin güneyinde, alçak bir tepe üzerinde, ovaya hakim bir konumda kurulmuş olan kalenin kesin yapım tarihi bilinmemektedir.
  17. yy. da Çorum’a gelen Evliya Çelebi kalenin Sultan Kılıç Arslan tarafından inşa edilmiş bir Selçuklu yapısı olduğunu anlatır.
  Kale, kare planlıdır. Yapı malzemesi olarak düzgün kesme taş, moloz taş ve Roma-Bizans dönemlerine ait devşirme taşlar kullanılmıştır. Kale içinde küçük bir cami ile konutlar yer almaktadır.


  İskilip Kalesi

  İlçe merkezinde bulunan ve Osmanlı Dönemine tarihlenen kalenin üç yanı sarp kayalık olup, sadece kuzey-batıdan çıkış mümkündür. Kalenin inşa edildiği sarp kayalığın eteklerinde Roma Devrine ait kaya mezarları bulunmaktadır.  Osmancık Kandiber Kalesi


  İlçe Merkezinde Kızılırmak’ın kuzey kenarındaki tabii kayalığın üzerine inşa edilmiştir. Selçuklu Dönemine tarihlenen kale içinde ikinci bir kapı daha bulunmaktadır. Kale, İstanbul’dan Amasya’ya uzanan ticaret yolu üzerindedir. Kalenin güneyinde Roma Dönemi kaya mezarları yer almaktadır.


  Hacıhamza Kalesi

  Hacıhamza Beldesindeki İncesu Deresi’nin kuzeyinde yer alan kale yamuk planlıdır. Şeriye Sicil kayıtlarında III. Ahmet tarafından 1723 yılında yapıldığı anlaşılan kale, 1940’lı yıllara kadar kasaba halkını içinde barındırmıştır.
  İskilip’te Redif Kışlası
  Kışla, kuzey – güney istikametinde dikdörtgen planlıdır. Bodrum kat dahil üç katlıdır. Yapı 20. yy. başına tarihlenmekte olup, Geç Osmanlı Devri mimari özelliklerini yansıtmaktadır.


  Çorum Saat Kulesi  Şehrin merkezinde ve minare stilinde yapılmıştır. Beşiktaş Muhafızı Çorumlu Yedi-Sekiz Hasan Paşa tarafından 1894 yılında yaptırılmıştır. Güneye açılan yuvarlak kemerli kapısı üzerinde, 8 sıralı araları cetvelli ve 1312 tarihli mermer kitabede:
  Kitabede;
  “Şehinşah-ı zaman Abdülhamid Han-ı keremkarın
  Ferman-ı kiramından Hasan Paşa-yı bihemta
  Bütün evkatını vakf eyledi ihya-i hayrata
  Muvvaffak eylesun her dem anı amaline Mevla
  Bu saat kulesi ez cümle hayrat-ı güzininden
  Yapıldı yümn-ü evferle bu şehri eyledi ihya
  Çıkup bir vakt-i eşrefde yazıldı babına tarih
  Bu mikat-i celili yapdı bak Lütfi Hasan Paşa, 1312” yazılıdır.
  Sarı renkli kesme kum taşından yapılan kulede, sekizgen kaideden Türk üçgeni motifli bir papuçla gövdeye geçilmektedir. Üzeri kurşun kubbeyle örtülü olan kulenin dört bir tarafında saat kadranı vardır. Şerefeye yuvarlak kemerli kapıdan 81 basamaklı merdivenle çıkılmaktadır.

  Sungurlu Saat Kulesi
  Kule, 1891 yılında Kaymakam Edip Bey tarafından yaptırılmıştır. Kare prizma gövdelidir. İkinci kat hariç her katta yuvarlak kemerli küçük pencereler yer alır. Kesme taştan yapılan kulenin en üst katında, dalgalı saçaklı ahşap bir köşk, onun altında dört yönde yuvarlak saat kadranı ve altta demir parmaklıklı bir balkon bulunur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çorumda Nerelerde Gezilir Forum Tarih
Çorumda Nerelerden Burs Bulabilirim? Çorum Tanıtımı 13 Ocak 2012
Çorumda Bulunan Yüzme Havuzları Çorum Tanıtımı 27 Ağustos 2012
Çorumda Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Çorum Tanıtımı 17 Ocak 2012
Çorumda Bulunan Öğrenci Yurtları Üniversiteler 3 Ağustos 2010
Türkiye'de karstik şekiller nerelerde görülür kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş