Çorum araştırmasına Alevilerden destek

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çorum araştırmasına Alevilerden destek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum'da 1980 olaylarına tanıklık eden Aleviler, AK Parti Çorum Milletvekili Ağah Kafkas ve 114 milletvekili tarafından, yakın tarihte yaşanan kanlı ve karanlık olayların araştırılması için verilen önergeye tam destek verdiklerini açıkladılar.

  [​IMG]  Çorum, Kahramanmaraş, Başbağlar ve Sivas olayları ile kanlı 1 Mayıs gibi katliamların tüm yönleriyle aydınlatılmasına yönelik 115 milletvekili tarafından başlatılan çalışmaya Çorum'dan destek geldi. 1980 yılında çıkan ve 57 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylara tanıklık eden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı Yusuf Çetinkaya, Alevi Kültür Merkezi Derneği Başkanı Nurettin Aksoy, Alevi Dedesi Güzel Erbaş ile Çorum olaylarını anma programı organizatörü Avukat Sadık Eral, araştırma komisyonu kurulması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilen önergeyi desteklediklerini bildirdiler.
  "Bizler bu topraklarda yaşayan insanlar olarak biliyoruz ki yarınlarımızı kurtarmamızın yolu geçmişimizle yüzleşmekten geçmektedir" denilen açıklamada, 1980 yılında yaşanan Çorum olaylarının Türkiye'yi 12 Eylül faşizmine götüren kanlı ve karanlık yolların son kilometre taşı olduğuna dikkat çekildi.
  Grup adına açıklamayı yapan Alevi Kültür Merkezi Derneği Başkanı Nurettin Aksoy, Çorum olaylarında Alevisiyle, Sünnisiyle ve polis memurlarıyla toplam 57 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Bu olayların, Alevisiyle Sünnisiyle tüm Çorumluları mağdur ettiğini dile getiren Aksoy, "TBMM tarafından Çorum olaylarının araştırılmasına yönelik yapılacak çalışmanın, hangi hainlerin halkımızı bölmek, kardeşliğimizi engelleyerek barışımızı bozmak istediğini, hangi emperyalist güçlerin bizleri düşman etmek istediğini ortaya çıkarmasını diliyor ve herkesi bu araştırmaya destek olmaya çağırıyoruz. Yapılacak bu çalışmayı önemsiyor ve destekliyoruz. İnanıyoruz ki araştırmada ortaya çıkacak bilgiler bilince, bilincimiz eyleme, eylemimiz emperyalizme karşı mücadeleye dönüşecek, geleceğimiz kendi ellerimizle daha aydınlık ve demokratik olacaktır" dedi.


  ÇORUM OLAYLARI 30. YILINDA ANILACAK
  3 Temmuz'da Çorum olaylarının 30. yılında 'Acıyı Bal Eyledik' şiarıyla anma töreni düzenleyeceklerini ifade eden Nurettin Aksoy, kaybedilen canları anacaklarını, provakatörleri lanetleyerek, inadına birlik ve inadına kardeşlik diyerek barış güvercini uçuracaklarını kaydetti. Aksoy, şunları söyledi:
  "Bütün Çorum halkının, tüm sivil toplum kuruluşlarının bize destek vereceğine, provokatörleri lanetleyeceğine, sevgi zinciri oluşturmak için uzatılan elleri havada bırakmayacağına inanıyoruz. Onun için Sayın Ağah Kafkas'ın bu araştırma önergesinin bir siyaset malzemesi, bir seçim yatırımı olmaktan öte, toplumsal bir barış projesi olmasını istiyor ve bu dilekle başarılı olmasını temenni ediyoruz."


  ÇORUM OLAYLARININ BELGESELİ ÇEKİLDİ
  Çorum olaylarını anma programı organizatörü Avukat Sadık Eral ise olayların 30. yıldönümü için belgesel hazırladıklarını söyledi. Belgeselde, olaylara tanıklık edenler ile o dönemde görev yapan devlet yetkilileri ile röportajlar yapıldığını anlatan Eral, ilk kez yapılan bu çalışmanın 3 Temmuz'daki anma törenlerinde düzenlenecek etkinlikte halka izlettireceklerini kaydetti.


  CİHAN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çorum araştırmasına Alevilerden Forum Tarih
2017 Çorum nüfusu Çorum Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Çorum nüfusu kaçtır? Çorum Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Çorum Nüfusu Çorum Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Çorum Nüfusu Kaçtır? Çorum Tanıtımı 29 Ocak 2013
Çorumun Siyasi Haritası - Çorum Siyasi Haritası Çorum Tanıtımı 17 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş