Çoruh nehri üzerinde kaç baraj vardır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 9 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çoruh nehri üzerinde kaç baraj vardır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çoruh nehri üzerinde toplam kaç tane baraj vardır. adları nelerdir?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  ÇORUH NEHRİ
  Artvin İlimizle özdeşleşmiş olan Çoruh Nehri, yıllık ortalama 6,3 Milyar m3 lük akış hacmine sahip olup, Nehrin toplam uzunluğu 431 km. dir.
  Çoruh Nehri' nin 410 km. lik kısmı Ülkemiz sınırları içerisinde, 21 km. lik kısmı ise Gürcistan sınırları içerisindedir.
  Bayburt İlindeki Mescit dağlarından doğup Gürcistan' ın Batum İlinden Karadeniz'e dökülen Çoruh Nehri, yılda 5,8 milyon m3 rusubat taşımaktadır. Türkiye' de en fazla erozyona maruz kalan havzalardan biridir.
  Enerji üretilebilecek toplam düşü 1.420 m. olup, Ülkemizin en hızlı akan Nehridir.
  Türkiye' nin geleceği için çok önemli projeler demetini oluşturan �ÇORUH VADİSİ� ana kolu üzerinde, E.İ.E. tarafından 1962 yılında başlayan etüt çalışmaları sonucu, 10 adet Baraj ve yan kollar üzerinde 17 adet Baraj ve Nehir tipi H.E.S. Tesisleri İnşaatı planlanmış olup, toplam 27 adet tesisten yılda 10,3 Milyar KWh yıllık enerji üretimi gerçekleştirilecektir. Bu da Türkiye' de üretilen toplam enerjinin (151 Milyar KWh) % 7' si, Hidroelektrik enerjinin ise (2004 yılı üretimi 47 Milyar KWh) % 22' sidir.
  Artvin ili sınırları içerisinde, Çoruh Nehri ana kolu üzerinde 5 adet baraj projesi olup, mansaptan membaya doğru Muratlı, Borçka, Deriner, Artvin ve Yusufeli Baraj ve H.E.S. Tesisleridir. Berta çayı kolu üzerinde ise Bayram ve Bağlık Barajları yer almaktadır.
  Bu projelerden Muratlı Barajı ve HES Tesisleri İnşaatı tamamlanarak hizmete girmiş olup, Borçka ve Deriner Barajlarının inşaatlarına devam edilmektedir. Yusufeli, Bayram ve Bağlık Barajları 2005 Yılı yatırım programı ve uygulama planında yer almaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çoruh nehri üzerinde Forum Tarih
Çoruh Nehri Üzerindeki Barajlar Hangileridir ? Karadeniz Bölgesi 24 Kasım 2010
Çoruh Nehri - Çoruh Nehri Nerededir Nereye Dökülür Karadeniz Bölgesi 24 Kasım 2010
Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 4 Mart 2011
Coruh İlköğretim Okulu Merkez Artvin Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 31 Aralık 2010
Çoruh Anaokulu Bayburt Merkez Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş