Çortunlu Köyü Sivrice Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çortunlu Köyü Sivrice Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivrice Çortunlu Köyü Bilgileri - Çortunlu Köyü Hakkında - Çortunlu Köyü Tanıtımı - Çortunlu Köyü Resimleri  Çortunlu ,Elazığ Sivrice ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SİVRİCE

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:52 km

  İlçeye Uzaklığı:35km

  Rakım:1565 m

  Nüfus:

  2000:128
  1997:145

  Tarihi

  Köyümüz 400 yıllık tarihi olan kökenleri akkoyunlulara dayanan bir türk köyüdür.tamamen türk kültürü yaşatılır.milli ve manevi duyguları yüksek bir köydür.

  Kültür

  Köyümüzün kendine has gelenek ve görenekleri yoktur.tamamen elazığ türkmen kültürüne ait gelenekler vardır.tamamı türk ve türkçe konuşan bir köydür. elazığ a yakınlığından dolayısıyla bire bir aynıdır.yemek kültüründe de elazığ ile herhangi bir farklılık yoktur.

  Coğrafya

  Köyümüz Elazığ ilinin güney batısında,Elazığ'a 45 km, Sivrice ilçesine 35 km uzaklıkta bulunan bir orman köyüdür.Rakımı 1650 metredir.karasal iklim kuşağında bulunmaktadır.köyümüzün en yüksek yeri 1900 rakımlı kekan dağıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:METİN ALTUNAY

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş