Çorakyüzü Köyü Durağan Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çorakyüzü Köyü Durağan Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Durağan Çorakyüzü Köyü - Çorakyüzü Köyü Hakkında - Çorakyüzü Köyü Tanıtımı - Çorakyüzü Köyü Resimleri  Çorakyüzü, Sinop ilinin Durağan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Çorakyüzü, Sinop ilinin Durağan ilçesine bağlı bir köydür. Kesin bir bilgi olmamakla beraber köyün yaşlılarının bir rivayetine göre köye ilk göz iki grup olarak gelmiştir. Birincisi, Vezirköprü Avdan bölgesinden, ikinci grup ise Anadolu'dan gelmiştir.

  Diğer bir rivayet ise iki çobanın yerleşmek için yer ararken köye Çorak'ın üst tarafına yerleşmiş olduğu ve daha sonra Kurucu oluk çevresinde köyün kurulduğu şeklindedir. Köyümüzün ismi de Çorakyüzü (Çorak'ın yüzü)'den geldiği tahmin edilmektedir.

  Kültür

  Gelenekler

  Bayramın ilk günü herkes camide toplanılır ve toplu bayramlaşılır. İlk gün Öğle namazını müteakip merkez mahallenin her hanesi hazırladığı yemeği caminin avlusuna veya köy odasına getirir. Muhabbetle yemekler yenir, semaverden çaylar içilir, sonra da duayla yemek sonlanır.

  İkinci gün diğer mahallede, üçüncü gün diğer mahallede...

  Düğünler, 3 gün 3 gece sürer. Düğüler cuma günü başlar. Bir akşam kız evinde eğlenilir, bir akşam erkek evinde ve pazar günü kız gelin olur ve gelin alma merasimi yapılır.

  Köy çalışmaları imece usulüyle yapılır.

  Yemekleri

  1. Tirit
  2. Keşkek
  3. Sarı Burma
  4. Cılbır
  5. Uğmaç
  6. Bulamaç

  Coğrafya

  Sinop iline 150 Km., Durağan ilçesine 25 Km. uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Çevresi ormanlarla ve yeşil alanlarla çevrilidir. Yeşil bir bitki örtüsüne sahip olduğundan yazları çok sıcak olmamakta, kışları da çok soğuk geçmemektedir.

  Doğusunda Sarıyer-Kozluca Köyleri, batısında Çerçiler köyü, kuzeyinde Karataş-Dibelik köyleri, güneyinde Ortaköy bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 220
  2000 592
  1997 533

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Şükrü Akkaya
  1999 - Hilmi Kordon
  1994 - Hilmi Kordon
  1987 - Şaban Kurt
  1984 - Şükrü Özcan

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Birleştirilmiş 5 sınıf vardır ve birleşik ders işlenmektedir. 5. sınıftan sonra eğitime Çerçiler köyünde devam edilmektedir. Köyde, köy halkının kendi imkânlarıyla kaynakları birleştirip toplamak usulüyle her haneye içme suyu şebekesi kurulmuştur. Kanalizasyon; her hanenin kendi tuvalet çukuru vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İlkokulda öğretmen olmadığı için, şu an öğrenciler Çerçiler'e 3 Km. uzaklığındaki okula gitmektedirler ve yatılı kalmaktadırlar.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çorakyüzü Köyü Durağan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş