Çok Yakında 200 Film Birden İzleyeceğiz

'Sinema Dünyasından Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çok Yakında 200 Film Birden İzleyeceğiz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  57 ülkeden 243 yönetmen... Yerli, yabancı, yeni, kült, ödüllü, ödülsüz 200'ü aşkın film... Sinemaseverler 15 gün boyunca filmle yatıp filmle kalkacak

  istanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (iKSV), Akbank ana sponsorluğunda düzenlediği 29. Uluslararası istanbul Film Festivali, 3-18 Nisan'da gerçekleşecek. 57 ülkeden 243 yönetmenin 200'den fazla filmi Beyoğlu'nda Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu, Sinepop, Pera Müzesi sinemaları; Kadıköy'de Kadıköy sineması ve Nişantaşı'nda City's sinemasında izleyiciyle buluşacak. Biletlerde düşük fiyat uygulaması bu yıl da sürüyor: Tam 10 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü için 7 TL, hafta içi gündüz seans 3.50 TL, Akbank galaları 15 TL, Türk Sineması filmlerinin biletleri ise 3,50 TL'den satılacak. Biletler 20 Mart'ta satışa çıkacak.

  Festivalin 'Uluslararası Yarışma' bölümünün ödülü olan 'Altın Lale' bu yıldan itibaren kısa bir süre önce hayatını kaybeden iKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı anısına verilecek. işte 'Altın Lale' için yarışacak 11 film: Surat (Tsai Ming-Liang), Annemi Öldürdüm (Xavier Dolan), Aşkın Son Mevsimi (Michael Hoffman), Gainsbourg (Joann Sfar), Sevdiğim Her Şey (Jacek Borcuch), Matmazel Chambon (Stephane BrizŽ), Akıntıya Karşı (Javier Fuentes), Orijinal Altyazılı (Cesc Gay), Fobidilya (Yoav Paz-Doron Paz), Nowhere Boy (Sam Taylor Wood), Şeylerin Boktanlığı (Felix Van Groeningen).

  iki Fransız tek vücutta
  JOANN Sfar'ın kendi çizgi romanından uyarladığı 'Gainsbourg'da, Fransız müzisyen Serge Gainsbourg'un Nazi işgali altındaki Paris'teki çocukluğundan 1991'deki ölümüne dek hayatını anlatıyor. Filmde, Gainsbourg ile bir dönem büyük aşk yaşayan Brigitte Bardot'yu, Fransız aktris Laetitia Casta canlandırıyor.

  Gurbet Kuşları
  FESTiVALiN 'Anılarına' bölümünde, geçen yıl hayata veda eden Türk sinemasının usta yönetmeni Halit Refiğ'in iki filmi gösterilecek. Refiğ'in 46 yıl önce çektiği 'Gurbet Kuşları' ve ABD'de çektiği çok az görülmüş kısa filmi 'Araya Girenler' (The ıntercessors) sinemaseverlerle buluşacak.

  1Selvi Boylum Al Yazmalım
  7 Nisan'da Atlas Sineması'nda gerçekleştirilecek özel gösterimde Atıf Yılmaz'ın 1978 yapımı 'Selvi Boylum Al Yazmalım' izleyici karşısına çıkacak. Filmin başrolünü Türkan Şoray ile paylaşan Kadir inanır da festivalin bu yılki 'Sinema Onur Ödülü'nü alacak.

  40 ödüllü tek filmiyle anılacak
  2009'UN son günlerinde yaşamını yitiren Ahmet Uluçay'ın 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filmi de festivalin 'Anılarına' bölümünde gösterilecek. Uluçay, ömrü boyunca teknik ve maddi imkansızlıklar boğuşup, çektiği tek uzun metrajlı filmiyle ulusal ve uluslararası festivallerde 40 ödül almıştı.

  ULUSAL YARıŞMA ADAYLARı
  FESTiVALiN 'Ulusal Yarışma' ayağında Altın Lale için 11 film yarışacak. 'En iyi Film' 50 bin TL ile ödüllendirilecek. Festival sponsorlarından Efes Pilsen de Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği Jürisi'nin seçeceği 'En iyi Yönetmen'e bir sonraki filminde kullanılmak üzere 30 bin Dolar ödül verecek. işte adaylar: Ben Gördüm (Miraz Bezar), Denizden Gelen (Nesli Çölgeçen), Kıskanmak (Zeki Demirkubuz), Acı Aşk (A. Taner Elhan), Neşeli Hayat (Yılmaz Erdoğan),Karanlıktakiler (Çağan ırmak), Büyük Oyun (Atıl inaç), Bal (Semih Kaplanoğlu), Vavien (Yağmur-Durul Taylan), Ses (Ümit Ünal) ve Beş Şehir (Onur Ünlü).

  AKŞAM KÜLTÜR SANAT SERViSi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çok Yakında Film Forum Tarih
Apple'ın iPad'ine Google yanıtı çok yakında! Google Hakkında Her Şey 14 Nisan 2010
Çok yakında orada da deprem olabilir Yurt İçi Haberler 25 Mart 2010
Es-Es çok yakında Show TV’de Diğer Yerli Diziler 23 Şubat 2010
Karanlık çağ çok yakında aydınlanabilir Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2010
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat çok yakında Oyun Haberleri 16 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş