Çok Yüksek Frekans Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 14 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çok Yüksek Frekans Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çok Yüksek Frekans Hakkında Bilgi
  Çok Yüksek Frekans

  VHF
  (Very High Frequency), 30 MHz ile 300 MHz arasındaki radyo frekanslarını ifade etmek için kullanılan telekomünikasyon terimi.

  VHF

  FREKANS ARALIĞI 30-300MHZ DALGA BOYU ARALIĞI 1-10m

  VHF'nin genel kullanımı 88–108 MHz frekasları arasında gerçekleştirilen FM radyo yayını ve UHF ile birlikte gerçekleştirilen televizyon yayınıdır. VHF ayrıca deniz ve hava ulaşım araçlarında haberleşme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.
  Ortak VHF ; FM radyo yayını ,televizyon yayını.arazi mobil istasyonlar ,aralık veri iletişimi,uzun radyo modemler , deniz haberleşme ,hava tarfik kontrol iletişimi, hava navigasyon sistemlerinde(VOR,DME,ILS) kullanılır.


  Hava navigasyon sistemlerinde VHF haberleşme sistemi görüş hattı mesafesindeki iletişimi sağlar. Uçaklar arasındaki ya da yer istasyonlarıyla uçaklar arasındaki haberleşmeyi sağlar.


  Temel prensip alıcı ve verici de antenin anteni görmesidir.


  VHF radyo kanalı ses ve veri iletişiminde alma ve gönderme için kullanılır.
  VHF haberleşme sisteminde 118.0 MHz ile 136.975 MHz arasında işlem yapar. Bazı istasyonlar arasında 8.33 kHz’lik bir boşluk frekansı mevcuttur. Bu frekans aralıkları; - 118.000-121.400 - 121.600-123.050 - 123.150-136.475 ‘tır.
  1.YAYILIM ÖZELLİKLERİ

  RF dalgaları belli bir kesim frekansından sonra iyonosfer tabakasından yer yüzüne yansımak yerine bu tabakanın içinden geçmeye başlarlar.

  İşte bu kesim frekansı kısa dalga (HF) aralığının bitişini ve VHF aralığınının başlangıcını belirler.  Kısa dalga bandında radyo dalgaları iyonosferden yansıyarak Dünya'nın çevresini bile dolaşabilirken VHF dalgaları bu tabakadan yansımadıkları için bu bantta asıl olarak mevcut olan karasal dalgalardır.  Fakat VHF'nin önemli bir avantajı çoğu kısa ve orta dalga bantlarında mevcut olan atmosferik gürültünün azlığıdır. Zaten genel olarak frekans bu bantların üzerine çıktıkça atmosferik gürültü azalır. Burada atmosferik gürültüye arabaların ateşleme sistemlerinin yarattığı gürültüler gibi nispeten düşük frekanslı gürültüleri de ekleyebiliriz. Kısa mesafeli haberleşmeler dışında bazı nadir oluşan durumlarda bu menzil artabilir. Bu da genelde iyonosferin kesim frekansını VHF frekanslarına taşıyacak kadar yoğunlaşması ya da troposferde oluşan sıcak-soğuk hava değişiklikleri neden olabilir. Ama bu durumlar çok nadir meydana gelir. Genel olarak VHF kısa mesafeli haberleşmeler için uygundur ve en iyi performans bir birini arada engel olmadan gören istasyonlar arasında yapılır.


  VHF de iletim aralığını bulabilmek için Dünya üzerinde görüş ufuk mesafesi heasplanır.

  mesafe(mil)= (1.5×(Af))(1/2)
  Af=antenin feet olarak yüksekliği

  mesafe= (12.746×(Am))(1/2)
  Am= antenin metre olarak yüksekliği

  2.SİSTEMİN ÇALIŞMASI

  Kontrol paneli seçilen frekans sinyalini verici-alıcıya gönderir.

  Ses kontrol paneli REU’ya (Uzak Elektronik Ünite-Remote Electronic Unit) radyo kanalı seçim sinyallerini gönderir ve REU’dan ses kontrol sinyali alır.  Gönderme işlemi sırasında mikrofon ses ve PTT (Push-to-Talk,bas konuş) sinyalleri REU üzerinden VHF verici-alıcıya gider. Verici-alıcı mikrofondan gelen ses sinyalini verici alıcıda üretilen RF taşıyıcı modüle etmek için kullanır.  Verici-alıcı modüleli RF sinyali diğer uçak ve yer istasyonlarına gönderilmesi için antene iletir.  Gönderme sırasında FDAU (flight data acquisiton unit; Uçuş veri edinme ünitesi) verici-alıcıdan bir PTT sinyali alır.  FDAU bu PTT sinyalini gönderme durumunu kaydetmek için anahtar işaret olarak kullanır.  Alma işlemi sırasında anten modülasyonlu RF sinyalini alır ve transceivera gönderir. Verici-alıcı RF taşıyıcıdan sesi demodüle eder. Alınan ses VHF verici-alıcıdan REU yoluyla uçuş dahili telefon hoparlörlerine ve kulaklıklara gider.


  3.VHF Anten


  VHF anteni VHF transceiverdan aldığı RF sinyali diğer uçak ve yer VHF iletişim sistemlerine gönderir.  Anten aynı zamanda gelen RF sinyallerini alır ve bunları VHF transceivera gönderir.
  Transceiver RF taşıyıcı sinyalden ses sinyalini ayırır ya da demodüle eder.
  VHF antenler her uçakta aynı sayıda olmamakla birlikte 2 ya da 3 adet olabilir.
  Uçakta bulunan VHF haberleşme sistemi sayısına göre VHF anten sayısı da değişiklik gösterir.


  4.Avantajları ve Dezavantajları


  Avantajları Tek frekans ağı (SFN) teknolojisi sayesinde aynı kanaldan yayın yapan farklı noktalardaki sayısal yayınlar birbirlerini bozmak yerine kuvvetlendirdiğinden bu sayede enterferans sorunu ortadan kalkar, frekansların etkin ve verimli kullanılması sağlanır, DVB-H yayınlarına uyumlu el cihazlarına ve cep telefonlarına yönelik televizyon yayınları iletilebilir. Karasal sayısal televizyon yayıncılığında kullanılan televizyon vericilerinin daha az güç harcayarak aynı alanı kapsaması sağlar. Böylece insan sağlığını tehdit eden elektromanyetik kirlilik azaltılmış olacak.

  Dezavantajı
  Uydu alıcıları Çanak antenle yönlendirdiğiniz farklı uydularda birçok ülkelerin yerel özel şifreli şifresiz tüm içeriklerini izlemeye olanak tanır. Karasal Yayın ise yalnızca bulunduğunuz bölgede local vericilerin bu sisteme dönüşmesi ile alabileceğiniz yayın dır. VHF 5..12 ve UHF 21..69 bantları tümü sayısal içeriye geçse bile yayın adeti 220nin üzerinde olması mümkün değildir. Uydulardan alacağınız zengin içeriği hiçbir zaman ulaşamayacak ve rakip bir sistem olamayacaktır.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çok Yüksek Frekans Forum Tarih
VHF (Çok Yüksek Frekans) Nedir? Konu Dışı Başlıklar 14 Mayıs 2011
Hakkarı - yüksekova - büyükçiftlik cok programlı lisesi Liselerimiz 19 Haziran 2010
Doların 1.30-1.40 olması çok yüksek değil Ekonomi Ve Borsa 12 Ekim 2008
Bir olayın çok boyutluluğu nedir örneklerle açıklar mısınız? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 10 Ekim 2017
Yaşadığınız bölgede en çok meydana gelen doğal afetler nelerdir kısaca Eğitim Bilgileri 26 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş