Çok düşük kalorili diyetler zararlı

'Diyet Beslenme' forumunda Siraç tarafından 1 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Çok düşük kalorili diyetler zararlı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çok düşük kalorili diyetler zararlı

  Diyetisyen Elvan Odabaşı, kilo almak veya vermek için gidilen uzmanların diploması, mezun olduğu üniversite ve bölümün dikkatle incelenmesi uyarısında bulunarak, internet ve gazetelerde yayınlanan diyet programlarına itibar edilmemesini istedi. Odabaşı, çok düşük kalorili diyetler ve ağır egzersizlerin çok ciddi sonuçlar doğurabileceğinin de altını çizdi.

  Polonezköy'de Dr. Muzaffer Kuşhan'a ait zayıflama kampında 19 yaşındaki bir genç kızın ölümü ve "çikolata kraliçesi" olarak tanınan işkadını Leyla Akçağlılar'ın yanlış diyet sonucu yaşamını kaybetmesi, sağlıklı kilo verme ve sıfır beden tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Diyetisyen Elvan Odabaşı, bilinçsiz diyet uygulamanın sonucunun maalesef üzücü olduğunu belirterek, "Bilinçli diyeti gerek uzman ve gerekse kendi başınıza yapabilirsiniz. Ama biz kesinlikle uzmana danışarak diyet yapılmasını öneriyoruz" diye konuştu.

  Odabaşı, internet ve gazetelerden alınan diyetlerle kişinin sağlığını riske attığını ve büyük acılar yaşadığını kaydederek, şunları söyledi:
  "Zayıflama kampında neler oldu, kişi diyete ne kadar uydu net olarak bilmiyoruz. Ama çok düşük kalorili diyetler, çok fazla egzersiz, çok standart ve tek yönlü diyetler zararlıdır. Genellikle yaz döneminde diyetler yapılır ve bunlar moda diyetlerdir, amaç hep estetik görünmektir. Oysa en çok etkilenen fizyolojik durumdur. Fizyolojik durumumuzu zedelemeden diyet yapmalıyız, bunun için uzman desteği çok önemlidir. Bir kişi diyete karar vermeden önce diyetisyene başvurduğunda öncelikle o kişinin vücudu analiz yöntemiyle incelenir; tartım yapılır, bireyin bel ve kalçası ölçülür, kişinin sağlık durumu nedir, beslenme durumu nasıl, ailede sağlıkla ilgili hangi problemler görüldüğü belirlenir. Bugün internet arama motoruna girip 'diyet' yazıldığında 2-2 bin 500 çeşit diyet programı çıkıyor. Lahana diyeti, Howard diyeti, 3 günde 5 kilo diyetleri çıkıyor. Kendimize acımadan o diyeti uyguluyoruz ve sonuçları da böyle kötü oluyor. Yanlış diyet bazen fizyolojik, psikolojik ve maddi hasarlara yol açıyor."
  Diyetisyen Odabaşı, sokakta, çarşı, pazarda insanların birbirlerine diyet programları vermesini de eleştirerek, herkese uygulanacak diyet programının farklı olduğunun altını çizdi. Odabaşı, "Bakıyorsunuz dışarıda bir kişi birine kilo vermenin sırlarını anlatıyor. Sizin diyet listeniz eşinize de uyacak diye bir şey yok. O zaman standart bir kitap çıkaralım, kolaylıkla herkes zayıflar, obezite bu kadar yaygınlaşmazdı" şeklinde konuştu.

  Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) obeziteyi bir hastalık olarak kabul ettiğini hatırlatan Odabaşı, kilo almak veya vermek için gidilen uzmanların özenle seçilmesi uyarısında bulundu. Odabaşı, "Bu nedenle lütfen standartlara, uzmanlara dikkat edin. Diplomalarına bakın, hangi üniversiteden, hangi bölümden mezun bunu inceleyin. Çok alakasız bölümden mezun bir kişi gidip beslenme ile ilgili bir danışmanlık merkezi açıyor ve bunun yanında bir ürün satıyor. Bir sürü bantlar, ilaçlar çıktı ve bunların sonuçlarında da çok kötü şeyler oldu. Geçen yıl hatırlayın zayıflama ilacı yüzünden bir kişi ölmüştü. Bu yıl iki vaka üst üste geldiği için bu kadar dikkat çekti, ama yıllardır bu konuyla ilgili kayıplar yaşanıyor" uyarısında bulundu

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çok düşük kalorili Forum Tarih
Neden birden çok din vardır kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Türkiye'de kükürt en çok nerede hangi bölgede çıkarılır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de krom madeni en çok nerede hangi illerde çıkarılır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Hinduizm ve Budizm dinleri daha çok hangi kıtada varlığını sürdürür kısaca Diğer Dinler İnançlar 15 Şubat 2017
Osmanlı en çok hangi devlete karşı toprak kaybına uğradı kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş