Çokçapınar Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çokçapınar Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çokçapınar Köyü Ceyhan - Çokçapınar Köyü resşmleri - Çokçapınar Köyü hakkında - Çokçapınar Köyü tanıtımı Adana  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA


  Köy Muhtarı: MUHARREM METİN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon: 0 (322) 636 22 43

  Cep Telefonu: 0 542 425 98 56

  Çokçapınar, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı çevresinde çok sayıda pınar bulunduğu için çokçapınar olduğu rivayet edilir.Haremi kuyusu adında büyük bir kuyu vardır.Bu kuyu bilinen kuyulardan çok farklıdır.Kuyunun ağız genişliği 30 metrekaredir ve kuynunun bulunduğu arzinin altı akarsu şeklinde yer altı gölü olduğu mühendislerce tespit edilmiştir.Harami kuyusu adını köyden geçen kervanların mallarını yağmalayan haramilerden aldığı söylenir.Haramiler için çok eskiden karakol bulunduğu rivayet edilir .Kuyunun yakınların da tarihi mezarlar lahitler bulunmuştur.Çokçapınar köyü önceleri çerkezler tarafından kurulsa da daha sonra gavli Halil Metin ve akrabaları göçebe yörükleri şamdan gelerek köyün asıl unsuru olmuşlardır.Hayvancılıktan tarıma her alanda faaliyete başlamışlardır.Hal hazırda ceyhan belediye başkanı olan Hüseyin Sözlü çokçapınar köyünden olup gavli sülalesindendir .

  Kültür

  köy halkı türk örf ve adetlerini yaşayış şeklini devam ettiren ve bunu günümüze taşıyabilen nadir köylerden birisidir. Köyde yaşayanların başlıca gecim kaynağı tarım ve hayvancılık olmakla birlikte, köyde bulunan kireç ocakları ve kireç torbalama fabrikaları köylülerin ekonomik anlamda rahatlamalarına sebep olmuştur.

  Coğrafya

  Adana iline 48 km, Ceyhan ilçesine 11 km uzaklıktadır. Dağlık ve Ovlık arazidir. Ceyhan Nehri burdan geçmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 519
  1997 486

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ceyhan belediye başkanı Hüseyin Sözlü çokçapınarlı olup 2 dönemdir başkanlık yapmaktadır.çokçapınar kireç ocakları kum ocakları ve bir adet kireç paketleme fabrikası ile bölgenin ekonmik yönden üst düzey köylerindendirçköy halkının %45 i bu iş yerlerinde çalışmaktadır.köyün ileri gelenlerinden mevlüt turmuş köyün tek alış veriş marketine sahiptir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çokçapınar Köyü Ceyhan Forum Tarih
Çokçapınar İlköğretim Okulu Ceyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş