Çocukta Fobinin Analizi Kitap Özeti - Sigmund Freud

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çocukta Fobinin Analizi Kitap Özeti - Sigmund Freud konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocukta Fobinin Analizi Özet - Sigmund Freud Kitapları - Kitap Tanıtım - Kitap Fiyatı  Kitap Özet

  “İleriki sayfalarda anlatılan küçücük bir hastaya ait hastalık ve tedavi hikâyesi aslında benim gözlemlerime dayanmıyor. Tedavi planını bütünüyle ben yürüttüm ve çocukla bir kez yüz yüze konuştum, ama tedaviyi aslen çocuğun babası gerçekleştirdi ve kendisine, aldığı notları yayımlamama izin verdiği için teşekkür borçluyum. Babanın yaptıkları bununla bitmiyor. Söylemek istediğim, bir çocuğu babasından başka hiç kimsenin bu türden itiraflarda bulunmaya razı edemeyeceği.”

  Freud'un 1909 yılında “çocukluk nevrozu” üzerine yazdığı hatta kendi deyimiyle “aktardığı” bu analiz, yazıldığı dönemde hem çok ses getirmiş hem de farklı açılardan tartışmalara neden olmuştur. Bu tartışmalar daha çok “zavallı çocuğun, daha o yaşta masumiyetinin elinden alındığı” yönünde gelmiştir. Ancak 1922 yılı ilkbaharında “Küçük Hans” 19 yaşında bir genç adam olarak gelip Freud'u bulduğunda tüm bu endişelerin yersizliği bir kez daha ortaya çıkmış, “Küçük Hans” yıllar sonra bu analizi başka birisinin “hikâyesi” gibi okuduğunu ve herhangi bir takıntısı ya da sorunu olmadan büyüdüğünü dile getirmiştir.

  “Küçük Hans Vakası”, Freud'un ele aldığı diğer dört hastalık vakasıyla birlikte onun çalışmaları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır.

  Kitap Ön Yüzü


  [​IMG]


  Kitap Künyesi

  Çocukta Fobinin Analizi - Sigmund Freud
  · Say Yayınları
  · Basım Tarihi : 12 - 2010
  · ISBN : 978-975-468-983-9
  · Sayfa Sayısı : 160
  · Çevirmen : Dilman Muradoğlu
  · Etiket Fiyatı : 10.00 TL
   

Bu Sayfayı Paylaş