Çocukta Dikkat Çekme Mekanizması

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 13 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Çocukta Dikkat Çekme Mekanizması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocukta Dikkat Çekme Mekanizması
  Çogu cocugun ustalikla kullandigi bir yöntemdir. Bir grubun parçasi olamadigina inanan çocuk ilgi ve dikkat çekme amaciyla bu mekanizmayi kullanir.Olumsuz olan ve dikkat çeken bir cok davranis bulunmaktadir.
  Mesela grup içinde bagirarak konusma arkadaslarina sözel ve fiziksel tehidtte bulunma istedigi olmayinca bagirarak aglama ebeveynin veya yuva egticilerinin sinirlenmesini saglayacak sekilde davranma gibi.Burada önemli olan yetiskinin de sistem içine cekilmesidir..cocugun hedefi budur.yetiskini de oyunu içine cekerek dikkat cekmek ve yetiskinin kendisine hizmet etmesini saglamak.
  Unutulmamalidir ki çocuk görmemezlikten gelinmek yerine cezalandirilmayi tercih edecektir.Ancak bazen çocuklar olumusz davranmak yerine yetiskinlerle isbirligine giderek kendilerinden istenildigi gibi davranirlar.Bu durumda çocugun yardim etmek ve katkida bulunmak için mi yoksa ilgi ihtiyacini karsilamak icin mi isbirligi yaptigini kestirmek güçtür.

  Dikkat cekme yoluyla ilgiyi üzerinde toplamak ögrenilmis bir davranis ta olabilir..ebeveyn tutumlari sonucu cocuk olumsuz davranarak ilgiyi üzerine cekebilecegini cabuk kavrar.ve sürekli olumsuz davranarak ( mesela isteklerini bagirarak veya aglayarak belirtir grup içinde saldirganca davranir bagirarak konusur birseyler çalar veya kirar vb.) Yetiskinin ilgisini çeker.bu gibi durumlarda yetiskin uyanik olmali

  Cocugun kendisini sinirlendirmek istedigini acikca ona ifade etmeli ( beni sinirlendirerek sana ilgi göstermemi istedigini düsünüyorum tarzi)
  Empati yaparak cocugun içnde bulundugu duygu durumunu ( öfke nefret kirginlik gibi) anlamaya calismali
  Kendisinden örnekler vererek cocukla iletisime gecmeli..( Bende senin yasindayken annemi boyle kizdiriyordum ancak sonra istedigimi elde edince de hep sucluluk hissetim. Tarzi..bu yaklasim cocugun kendisiyle ilgili konusmasina olanak verir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocukta Dikkat Çekme Forum Tarih
Süt ve Yumurtaya Dikkat...! Çocuklarda alerji - Çocukta alerji yapan yiyecekler Çocuk Yemekleri 30 Eylül 2009
Çocukta ishale dikkat - Cocuklarda ishalin sebepleri ve cozumleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Mart 2009
Çocukta ateşe dikkat! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ağustos 2008
Çocuktan al haberi atasözünün anlamı açıklaması Atasözleri & Deyimler 17 Aralık 2010
Çocukta Fobinin Analizi Kitap Özeti - Sigmund Freud Kitap Özetleri & E-Kitaplar 6 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş