Çocukta öğrenme bozukluğu nedir, nasıldır?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çocukta öğrenme bozukluğu nedir, nasıldır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Öğrenme bozukluğu; dinleme konuşma okuma yazma akıl yürütme ile matematik becerilerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bozukluk grubudur.

  Öğrenme bozukluğuna öğrenme güçlüğü de denir. Çocuğun bilgiyi öğrenme ve kullanmadaki problemi sosyal becerilerde de zorlanmasına sebep olur.
  Başarısızlık ilgisizlik derse kendini verememe gibi belirtilerin yanında arkadaş ilişkilerinde de sorunlar yaşadığı görülür. Çocuk bir şeyi öğrenir; ama yanlış öğrenir. Bu psikolojik bir hastalık değil tamamen organik bir rahatsızlıktır.

  Öğrenme güçlüğü tanısı alan çocuklarda zekâ sorunları olmayabilir bu çocuklar normal ya da normalin üstünde zekâya sahip olabilirler.

  Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların okul öncesi dönemde sık karşılaşılan özellikleri şunlardır:

  Konuşma gecikmesi: Konuşması geciken her çocukta öğrenme güçlüğü olmayabilir. Ama çoğunda öğrenme güçlüğü görülmektedir.

  Yaşıtlarına göre zihinsel fiziksel gelişimleri gerilik gösterir. Örneğin; normal bir çocuk iki aylıkken başını tutar 6. ayda oturur 7–8 aylıkken döner 9 aylıkken emekler 1 yaşında yürür. Bunlar biraz gecikebilir.

  Anne babalar düşünerek değerlendirdiği zaman birtakım şeylerinin eksik olduğunu hisseder. Çocuk soru sorulunca hemen cevap veremez diğer çocuklara göre daha çekingendir vb…

  Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların okul döneminde sık karşılaşılan özellikleri şunlardır:

  Her çocuk 1. sınıfın ilk üç ayında genellikle okumayı söker. Öğrenme güçlüğü olan çocuk ise sene sonuna doğru ancak sökebilir. Okusa bile kelime atlar veya kelime ekler. Sesin vurgusunu ayarlayamaz. Yazamaz veya yazarken çoğunlukla harf hatası yapar; e'leri i yazar düzensiz bitişik yazar. 'ay' yerine 'ya' yazması çok tipik bir belirtidir. Harf atlar 'kitap' yerine 'itap' okur. Okurken ters okur. Ayna yansıması gibi 'ali' yerine 'ila' 'tarık' yerine 'kırat' okur.
  Bazı durumlarda toplama çarpma yapabilir; ama çıkarma ya da bölme yapamaz. Kimi zaman da matematiği yalnızca zihinden yapabilir ama yazamaz. Çarpım tablosunu ezberleyemez.

  Öğrenme güçlüğü olan çocuklar ödevlerini tahtadan alamazlar kaybederler kitaplarının yerini unuturlar eşyalarını kaybederler içinde bulundukları yılı günü ve mevsimi ayırt edemezler. Kahvaltıya öğle yemeği diyebilirler; dün bugün ve yarını karıştırabilirler. Gördüklerini hatırlayamazlar ya da zihinlerinde canlandıramazlar.

  Çocuk sağını solunu karıştırır. Kuzey yerine güneyi gösterir. Bisiklet sürerken çok iyi değildir sağa döneceğine şaşırır sola döner. El becerilerinde yürüme koşma atlama zıplama gibi büyük kas becerilerinde geridir.

  Hafızası da iyi değildir; biraz önce dinlediğini hatırlayamayabilir.

  Her hangi bir göreve oyuna vb. faaliyete yoğunlaşmada da zorluk yaşar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocukta öğrenme bozukluğu Forum Tarih
Çocuktan al haberi atasözünün anlamı açıklaması Atasözleri & Deyimler 17 Aralık 2010
Çocukta Fobinin Analizi Kitap Özeti - Sigmund Freud Kitap Özetleri & E-Kitaplar 6 Aralık 2010
İlaçlar çocukta ateş yaparmı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Nisan 2010
Çocukta Duygusal Sorunlar Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Mart 2010
Bir Özürlü Çocuktan Annesine Yazılan Şiir Şiirler 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş